Międzynarodowa politologia

  • 21.07.2016, 10:20
  • red.
Międzynarodowa politologia pixabay.com
Wydział Politologii UMCS ma własną strategię umiędzynarodowienia. Opracowana przez zespół pod kierunkiem prodziekana ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą prof. dr. hab. Marka Pietrasia i przyjęta właśnie przez Radę Wydziału, będzie realizowana w latach 2016-2021.

Umiędzynarodowienie stało się dominującą tendencją rozwoju szkolnictwa wyższego w skali globu, a jakość oferty dydaktycznej, umiejętność przyciągania zagranicznych studentów i wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej, umiędzynarodowianie wyników prowadzonych badań naukowych i zaangażowanie w proces dydaktyczny na zagranicznych uczelniach, stały się symbolami cywilizacyjnej atrakcyjności i nowoczesności – przypomina Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. W odpowiedzi na te tendencje zespół pracowników Wydziału Politologii pod kierunkiem prodziekana ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą prof. dr. hab. Marka Pietrasia podjął się opracowania strategii, która została przyjęta przez Radę 15 lipca 2016 roku.

 

Strategia Umiędzynarodowienia Wydziału Politologii UMCS to pierwszy tego typu dokument w historii tego wydziału, pierwszy w historii UMCS i jeden z nielicznych w Polsce. Potwierdza on, że umiędzynarodowienie badań i procesu dydaktycznego stało się jednym z priorytetów, będących wyzwaniem, ale i szansą, wymagających znaczących zmian w funkcjonowaniu Wydziału.

 

Do celów strategicznych w zakresie umiędzynarodowienia zaliczono w niej: rozwój potencjału badawczego Wydziału poprzez wzmocnienie międzynarodowej współpracy naukowej, umiędzynarodowienie procesu dydaktycznego oraz oferty dydaktycznej Wydziału, rozwój umiejętności i kompetencji międzynarodowych studentów, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na działalność badawczą i dydaktyczną oraz zwiększenie rekrutacji studentów, w tym studentów zagranicznych.

 

Realizacji tych założeń będzie służyło m.in. przystępowanie Wydziału do konsorcjów i zespołów badawczych i dydaktycznych; uczestniczenie w sieciach szkół wyższych i kierunków; nawiązanie współpracy z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak m.in.: UNDP, Fundusz Wyszehradzki, Rada Europy, a także pogłębianie dotychczasowej kooperacji z fundacjami międzynarodowymi m.in.: Fundacją Fulbrighta, Fundacją Stefana Batorego, Fundacją Konrada Adenauera. Istotny element stanowić będzie nawiązanie kontaktów z organizacjami pozarządowymi i korporacjami transnarodowymi, które mają m.in. umiędzynarodowić charakter praktyk studenckich.

 

Wydział zamierza również jeszcze bardziej umiędzynarodowić swoją ofertę dydaktyczną oraz wzmocnić funkcjonowanie systemu stymulacji i wsparcia mobilności międzynarodowej studentów (programy Erasmus i FSS) i pracowników naukowo-dydaktycznych (wspieranie grupowych i indywidualnych wizyt studyjnych, tworzenie stałych programów wymiany z uczelniami partnerskim). Także funkcjonowanie dziekanatu oraz biblioteki zostanie dostosowywane do wymogów procesu umiędzynarodowienia.

 

Strategia umiędzynarodowienia Wydziału Politologii UMCS jest zgodna z misją UMCS oraz z Programem umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego MNiSW z 2015 r. – zapewniają twórcy dokumentu. Środki na wdrożenie strategii mają pochodzić m.in. z programów wspierania umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego (MNiSZW), a także NCN, NCBR; środków z Unii Europejskiej na prowadzenie badań i umiędzynarodowienie edukacji na poziomie wyższym.

red.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe