Konferencja Włączenie Cyfrowe.AccessTech 2019 w Sejmie. Zapowiedź (10 czerwca)

  • 07.06.2019, 13:54
  • Redakcja PL
Konferencja Włączenie Cyfrowe.AccessTech 2019 w Sejmie. Zapowiedź (10 czerwca)
Pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Sali Kolumnowej w poniedziałek 10 czerwca w godz. 10.00-13.00 odbędzie się konferencja „Włączenie Cyfrowe. AccessTech 2019”. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany doroczny Raport Dostępności 2019. To już VI edycja badania stanu dostępności serwisów internetowych, e-usług i aplikacji mobilnych administracji publicznej. Ubiegłoroczne badanie wskazało, że nadal mniej niż 50% serwisów spełnia minimalne wymagania standardu dostępności.

W konferencji wezmą udział: posłowie przedstawiciele ministerstw i instytucji badanych serwisów, oraz administracji publicznej. Omówione zostaną także wdrażane i przygotowywane przez rząd nowe akty prawne mające ułatwić osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w cyfrowym społeczeństwie. Jest to ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz projektowana ustawa o dostępności. Głos zabiorą przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji, którzy w syntetyczny sposób omówią aktualny stan prawny w zakresie dostępności.

W programie również rozstrzygnięcie X edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier", którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Konferencję zwieńczy panel dyskusyjny: AccessTech, będący debatą o tym jak nowe technologie mogą odpowiadać na potrzebę dostępności. Zaproszeni goście rozmawiać będą m.in. o roli sztucznej inteligencji i tym, jak tworząc najnowsze rozwiązania uwzględniany jest kontekst dostępności.

Dostępność konferencji dla osób z niepełnosprawnościami

Poniedziałkowa konferencja będzie w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Od 2013r. Kancelaria Sejmu wspiera organizatorów w zapewnieniu równego udziału w dyskusji. Uczestnikom zapewnione zostanie: tłumaczenie na Polski Język Migowy, symultaniczny przekaz tekstowy (SPT) i pętla indukcyjna. Całość będzie transmitowana on-line. Sala Kolumnowa Sejmu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami będą również asystenci.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Program

9:30-10:00 Rejestracja (przy wejściu do sali kolumnowej)

10.00-10.05 Przywitanie gości

10:05-10:20 Wystąpienie inauguracyjne, Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji: "Kierunki działań w zakresie zapewniania dostępności cyfrowej"

10:20-10:40 Prezentacja Raportu Dostępności 2019, Przemysław Marcinkowski, Fundacja Widzialni

10:40-10:50 Sesja pytań

10:50-11:05 Ustawa o dostępności, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju

11:05-11:20 Ustawa o dostępności cyfrowej, Justyna Jasiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji, Ministerstwo Cyfryzacji

11:20-11:40 Rozstrzygnięcie konkursu "Strona Internetowa bez Barier"

11:40-12:00 Przerwa

12:00-12:50 Panel dyskusyjny: AccessTech, czyli jak nowe technologie mogą odpowiadać na potrzebę dostępności. Partner panelu: Fundacja Koalicji na rzecz Polskich Innowacji. Moderator: Dagmara Krzesińska, Prezes Fundacji KPI.

Paneliści:

Karolina Marzantowicz, CEE Chief Technology Officer IBM Polska

Piotr Marczuk, Dyrektor ds. Polityki korporacyjnej Microsoft

Łukasz Malicki, Start-up Random Forrest

Przemysł Herman, Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Michał Przymusiński, Zastępca dyrektora Departament Rozwoju Usług Cyfrowych Ministerstwo Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji

Adam Pietrasiewicz, Ekspert ds. dostępności z Ministerstwa Cyfryzacji

12:50-13:00 Sesja pytań

13:00 Zakończenie konferencji

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe