LUBELSCY TERYTORIALSI MAJĄ NOWYCH INSTRUKTORÓW

  • 06.06.2019, 11:56 (aktualizacja 06.06.2019, 12:08)
  • Redakcja PL
LUBELSCY TERYTORIALSI MAJĄ NOWYCH INSTRUKTORÓW
W sobotę, 1 czerwca zakończył się pierwszy kurs dla kandydatów na instruktorów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szkolenie było jednocześnie inauguracją działalności Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Kurs rozpoczął się 25 maja, wzięło w nim udział w sumie 23 żołnierzy WOT, w tym żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kurs przeznaczony był dla kandydatów na instruktorów poziomu I - „brązowego”. Szkolenie rozpoczęło się od testu wytrzymałości w formie drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku 10 km. W kolejnych dniach uczestnicy kursu przeszli cykl zajęć metodycznych, taktyki oraz strzelań. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym.

Utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym celu w Mobilnych Zespołach Szkoleniowych wykorzystywany jest potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych i weteranów. Dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjności szkolenia, m.in. poprzez jego prowadzenie poza rejonami poligonów w terenie, z którego wywodzą się żołnierze OT. Jednak kluczem do sukcesu szkoleniowego są instruktorzy – osoby odpowiedzialne za transfer teorii i praktyki do żołnierzy WOT.

W Wojskach Obrony Terytorialnej obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski. Instruktor poziomu I - „brązowy”, może szkolić na punktach nauczania po zweryfikowaniu przygotowania, pod nadzorem instruktora wyższego poziomu. Osoba ta jest przeszkolona w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć w ramach szkolenia podstawowego, wyrównawczego oraz indywidualnego.

CZYM JEST CENTRUM SZKOLENIA WOT?

Centrum Szkolenia WOT (CS WOT) powstało w lipcu 2018 roku. Jego domeną jest przygotowanie instruktora, dowódcy i lidera, a przywództwo jest jednym z priorytetów działania placówki. Działalność centrum skupia się na przygotowaniu żołnierzy do realizacji zadań w strukturach brygad OT.

Centrum będzie realizować funkcje szkoleniowe na potrzeby WOT, innych rodzajów sił zbrojnych, ale też żołnierzy innych państw, nie tylko w obszarze szkolenia lekkiej piechoty i specjalności pochodnych, ale również szkolenia liderów działań przeciw hybrydowych i ruchu oporu. W ramach CS WOT będzie funkcjonowała Szkoła Podoficerska WOT (SP WOT), której struktura jest obecnie procedowana. Uruchomienie SP WOT jest planowane jesienią br., a pierwsze kursy wiosną 2020 roku.

Jednym z wyzwań stojących w najbliższym czasie przed CS WOT będzie przygotowanie zaawansowanego kursu lekkiej piechoty zbliżonego do amerykańskiego kursu „RANGERS”. W tym celu już w pierwszej połowie czerwca do CS WOT przyjedzie grupa podoficerów z Gwardii Narodowej USA.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe