Konferencja „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji”.

  • 04.06.2019, 19:05
  • Redakcja PL
Konferencja „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji”.
W poniedziałek 3 czerwca w Sejmie pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbyła się konferencja „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji”, podczas której przedstawiciele organizacji zrzeszających osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności zaprezentowali możliwości i korzyści jakie daje podróżowanie.

W czasie spotkania podkreślono, że osoby - pomimo swoich niepełnosprawności - doświadczają, zdobywają i odkrywają, zachęcając tym samym innych do działania i pokonywania słabości, samoakceptacji i aktywności. Dyskusję otworzył list marszałka Kuchcińskiego. „Tworzenie odpowiednich warunków i rozwijanie działań sprzyjających wyrównywaniu szans osób dotkniętych niepełnosprawnością to problemy, które ze względu na swoją wagę powinny znajdować się w sferze zainteresowań instytucji publicznych. Turystyka to szczególna forma aktywności, która sprzyja ograniczeniu konsekwencji niepełnosprawności w sferze fizycznej i psychicznej. Stanowi jednocześnie doskonałą płaszczyznę integracji społecznej osób niepełnosprawnych i ich rodzin z osobami zdrowymi. Dlatego zapewnienie wszystkim równego do niej dostępu to fundamentalne i priorytetowe zadanie” - wskazał w korespondencji Marszałek Sejmu. List został odczytany przez poseł Małgorzatę Wypych, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku.
Poniedziałkowa konferencja była również okazją do zaprezentowania funkcjonowania zainstalowanych końcem maja przez Kancelarię Sejmu nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających osobom z niepełnosprawnościami brać aktywny udział, nie tylko w posiedzeniach Sejmu w Sali Plenarnej, lecz także w licznych debatach, posiedzeniach komisji i zespołów odbywających się w gmachu Parlamentu. Przed dyskusją panelową parlamentarzyści Małgorzata Wypych, Kornelia Wróblewska i Jan Filip Libicki zainaugurowali pętlę indukcyjną – rodzaj specyficznej anteny, która współpracuje z systemem nagłośnienia sali obrad komisji oraz z aparatami słuchowymi uczestników dyskusji. Od tej pory każdy posiadacz takiego aparatu będzie mógł – bez potrzeby podejmowania jakichkolwiek działań ze swojej strony – słyszeć każde wypowiadane w debacie słowo. Pętla indukcyjna będzie działać w sejmowym budynku U już na stałe. Dotychczas pętla indukcyjna na Wiejskiej instalowana była jedynie na czas trwania konkretnych wydarzeń organizowanych przy różnych okazjach. Ponadto debatę o turystyce usprawniało tłumaczenie migowe wyświetlane zaproszonym gościom, podobnie jak w przypadku posiedzeń Sejmu na dużych, widocznych dla wszystkich uczestników konferencji, ekranach. Nieobecni zaś mogli śledzić zdalnie dyskusję klikając na ikonkę języka migowego umieszczoną w prawym dolnym rogu okna zapisu transmisji. Tym samym spotkanie „Woda, powietrze, ląd – turystyka osób niepełnosprawnych idealną formą rehabilitacji” stanowiło także sposobność do obserwowania po raz pierwszy jak wszystkie wprowadzone niedawno przez Kancelarię Sejmu ułatwienia działają jednocześnie.
Zaproszone do udziału w konferencji organizacje turystyczne i pozarządowe skupione wokół problemów OzN dyskutowały z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu o dostosowaniu sektora turystycznego do potrzeb osób o szczególnych potrzebach. Przykładowe tematy obejmowały kwestie związane z szybownictwem, paralotniarstwem i lotnictwem osób niepełnosprawnych, turystykę rowerową, zwiedzaniem górskich terenów czy nawet ekstremalne zjazdy na trasach downhilowych na specjalnie dostosowanych elektrycznych pojazdach. Wspominano także o wsparciu rządu dla utworzenia 10 nowych schronisk i 100 km szlaków turystycznych dostosowanych do potrzeb OzN.
Organizatorami konferencji był Parlamentarny Zespół ds. Osób z Niepełnosprawnością Narządu Wzroku, we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Osób Głuchych, Parlamentarnym Zespołem ds. Osób Niepełnosprawnych i senacką Komisją Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Było to już kolejne wydarzenie wpisujące się w cykl działań na rzecz rehabilitacji osób z różnymi dysfunkcjami, które podejmują parlamentarzyści zrzeszeni w poselskich i senackich zespołach i komisjach ds. OzN .

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe