czwartek, 28 marca 2024 11:45
Reklama

Lubelscy Terytorialsi z pomocą w świętokrzyskim Aktywność żołnierzy 2 LBOT w działaniach kryzysowych

Ponad 170 żołnierzy z lubelskiej brygady OT zakończyło właśnie prace w rejonie Sandomierza i Połańca. Od piątku pomagali umacniać wały, m.in. na ważnym odcinku w rejonie elektrowni Połaniec.
Lubelscy Terytorialsi z pomocą w świętokrzyskim Aktywność żołnierzy 2 LBOT w działaniach kryzysowych

Żołnierze z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa, w piątek w trybie alarmowym wyruszyli na pomoc na tereny podtopione w województwie świętokrzyskim. Żołnierze wspierali wysiłki kolegów z 10 brygady świętokrzyskiej w Zawichoście i Połańcu, m.in. w rejonie elektrowni Połaniec. Żołnierze pracowali dzień i w nocy przy wzmacnianiu wałów na Wiśle. Obecnie grupa zadaniowa zakończył już prace i żołnierze wracają do swojej jednostki w Zamościu.

 

Akcja ratunkowa w gminach Wojciechów i Konopnica

Przypomnijmy, we wtorek, 21 maja br. 200 żołnierzy 2 LBOT wspierało mieszkańców oraz inne służby w likwidacji skutków trąby powietrznej w gminach Wojciechów i Konopnica. Natychmiast aktywowano Zespół Oceny Wsparcia (ZOW), który nawiązał kontakt ze strażakami i zarekomendował możliwości wsparcia. W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. Kolejnych 200 żołnierzy pozostawało cały czas w gotowości. W nocy (21/22 maja) w ramach zgrupowania zadaniowego w m. Stasin żołnierze 2 LBOT usuwali skutki zniszczeń. Ich działania skupiały się głównie na pomocy w zabezpieczaniu zniszczonych domostw, zapewnieniu zasilania energią elektryczną za pomocą agregatów prądotwórczych oraz udrażnianiu dróg poprzez wycinkę zwalonych drzew.

 

Pierwsza w historii WOT aktywacja Zespołu Wsparcia Odbudowy

22 maja br. w godzinach popołudniowych, decyzją sztabu kryzysowego siły główne zakończyły realizację zadań. W ich miejsce wszedł Zespół Wsparcia Odbudowy (ZWO), którego zadaniem była ocena potrzeb w zakresie kontynuacji wsparcia i pomoc w przywróceniu stanu pierwotnego. Było to pierwsze uruchomienie ZWO w historii WOT. Przeprowadzono działania, m.in. z zakresu doradztwa specjalistycznego ds. budownictwa, doradztwa prawnego, pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.

 

Podsumowanie działań żołnierzy WOT w akcjach kryzysowych

W akcjach ratunkowych prowadzonych w minionym tygodniu na Lubelszczyźnie na skutek nawałnicy, a następnie na Podkarpaciu, Małopolsce i Śląsku, w związku z zagrożeniem powodziowym, zaangażowanych było w sumie 500 żołnierzy WOT, 1000 jest w odwodzie gotowych do działania, a 18500 żołnierzy jest gotowych na każdy sygnał. Na uwagę zasługuje bardzo wysoki, 95% współczynnik stawiennictwa żołnierzy, którzy otrzymali sygnał natychmiastowego stawiennictwa.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze