„Święto wina” na Zamku w Janowcu - 25 maja 2019 r.

  • 20.05.2019, 12:40
  • Redakcja PL
  „Święto wina” na Zamku w Janowcu - 25 maja 2019 r.
W piątek, 17 maja br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona 10. edycji „Święta wina” na Zamku w Janowcu. Impreza odbędzie się w przyszłą sobotę, 25 maja.

W spotkaniu uczestniczyli: wójt gminy Janowiec Jan Gędek, Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Danuta Olesiuk, Prezes Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły Jerzy Zdrzałka, właścicielka restauracji Willa Filiks w Nałęczowie Agnieszka Filiks oraz członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.

 

  1. konferencję marszałek Sebastian Trojak nie krył radości z pięknego jubileuszu jaki przypada w tym roku.

 

- Impreza ma charakter cykliczny. Marzy mi się, aby promować województwo lubelskie przez tego typu wydarzenia, aby ludzie przyjeżdżali do nas i poznawali bogactwo naszego regionu. - mówił członek zarządu Sebastian Trojak.

 

Dlaczego Janowiec? Na terenie gminy mamy kilka winnic, są to winnice pokazowe
na skalę europejską. Tłumaczył wójt Jan Gędek.

 

Naszym celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności winnic tego regionu przekonywał z kolei prezes Jerzy Zdrzałka.

 

- Impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników wina, którzy podziwiają zamek i degustują wino, które z roku na rok jest coraz lepsze i zdobywa liczne nagrody na konkursach winiarskich. - mówił prezes stowarzyszenia Jerzy Zdrzałka.

Podczas konferencji dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Danuta Olesiuk mówiła
o tradycji winnic i uprawy winorośli w Janowcu.

 

- Uprawa winorośli zaczęła się tu w czasach średniowiecza. Kolejnym okresem, kiedy wzrosło zainteresowanie uprawą winorośli jest przełom XVIII i XIX wieku. Początek XX wieku to czasy, kiedy zamek był własnością Leona Kozłowskiego, który na zboczach skarpy zamkowej założył winnice. Pojedyncze krzewy są zachowane do dziś. - tłumaczyła dyrektor Danuta Olesiuk.

 

„Święto wina” na Zamku w Janowcu będzie także okazją do degustacji regionalnych potraw, o czym ze smakiem opowiadała właścicielka restauracji Willa Filiks
w Nałęczowie Agnieszka Filiks.

 

- Do wina genialnie pasują szparagi. Pokażemy jak je przygotować. Będziemy również robić sery. Mamy wspaniałą kuchnię regionalną. Myślę, że pokażemy coś nowego, przeniesiemy gości w inny wymiar, posmakujemy wina w innej odsłonie. - przekonywała Agnieszka Filiks.

 

==================================================================

 

„Święto Wina” na Zamku w Janowcu na stałe wpisało się już w majowy kalendarz, zarówno miejscowej ludności, jak i turystów przyjeżdżających w te regiony.
Z roku na rok liczba odwiedzających tego dnia Zamek w Janowcu rośnie.
„Święto Wina” jest lubianą imprezą przez rodziny z dziećmi.

Co roku schemat imprezy jest podobny. Rozpoczyna ją barwny korowód, który przechodzi uliczkami Janowca, spod kościoła parafialnego na dziedziniec Zamku.
Tam, po odegraniu hejnału, następuje oficjalne rozpoczęcie. Na dziedzińcu, na który wstęp jest biletowany, znajdują się stoiska lokalnych winnic, tutaj też odbywa się degustacja win powstałych w winnicach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Na dziedzińcu również odbywają się koncerty oraz panele dyskusyjne prowadzone przez winiarzy i sommelierów.

W zamkowym parku odbywa się część imprezy, na którą wstęp jest wolny.
Jej częścią jest Jarmark Janowiecki (kilkanaście stoisk oferujących produkty lokalne, regionalne rękodzieło). W parku znajduje się scena, na której równolegle do występów na dziedzińcu, odbywają się koncerty kapel ludowych, kół gospodyń wiejskich oraz zabawa taneczna. Dla najmłodszych pośród drzew przewidziana jest strefa zabaw. Edukatorzy muzealni będą prowadzić różne warsztaty plastyczne, animacje, będzie też strefa dla najmłodszych z kolorowankami i wielkimi, miękkimi klockami. Co roku organizatorzy starają się poszerzać ofertę o ciekawe pokazy i inscenizacje historyczne oraz koncerty. W tym roku przygotowano koncert pt. C’est si bon to ukłon w stronę polskich i francuskich mistrzów piosenki (Jerzy Wasowski, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, Seweryn Krajewski, Charles Aznavour, Henri Betti, André Hornez)
w wykonaniu znakomitych muzyków jazzowych w składzie: Chris Schittulli - voc, Jarosław Malys - Piano, Wojciech Pulcyn - Bass, Robert Majewski - Trąbka, Bogdan Tchórzewski - perkusja.

Podobnie jak w zeszłym roku, również w tym będą stoiska kulinarne, na których będzie można popróbować lokalnych specjałów. Dodatkowo będzie okazja
do wspólnego gotowania. Pani Agnieszka Filiks z Wili Filiks w Nałęczowie stworzy
na scenie niesamowite dania, których składnikiem będą prezentowane wina
z lokalnych winnic.

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe