Dzień Wyszywanki na Politechnice Lubelskiej

  • 15.05.2019, 21:28
  • Redakcja PL
Dzień Wyszywanki na Politechnice Lubelskiej
Studenci Politechniki Lubelskiej pochodzący z Ukrainy nałożą jutro białe, płócienne koszule lub bluzki bogato haftowane w ludowe wzory. W ten sposób obchodzić będą Dzień Wyszywanki. Przypada on na trzeci czwartek maja. Z tej okazji wyszywankę dostanie również rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko. Spotkanie odbędzie się 16 maja 2019 r. o godz. 13.30 w sali Senatu PL.

– Wyszywanka to tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. Ukraińcy zakładają ją w ten szczególny dzień i idą na uczelnię, do pracy, na spacer. Chcą podkreślić znaczenie tego stroju w ukraińskiej kulturze i tradycji. Na Ukrainie wyszywanki noszone są nie tylko w Dniu Wyszywanki, ale także w czasie świąt czy uroczystości rodzinnych – mówi Anton Blazheiev z Centrum Programu Partnerstwa Wschodniego.

O godz. 17.30 studenci ubrani w wyszywanki wyruszą z kampusu Politechniki Lubelskiej na Plac Teatralny pod Centrum Spotkania Kultur. Tam o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie „wyszywanek”, podczas którego studenci zaśpiewają tradycyjne piosenki ukraińskie, w tym „Dwa kolory”.

Dzień Wyszywanki zapoczątkowali w 2007 roku studenci z uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie. Zainteresowanie akcją było tak duże, że szybko rozprzestrzeniła się ona po całym kraju.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe