Wystawa o zasobach surowcowych otwarta w Sejmie. „Dziedzictwo geologiczno-górnicze powodem do wielkiej dumy”

  • 15.05.2019, 21:02
  • Redakcja PL
Wystawa o zasobach surowcowych otwarta w Sejmie. „Dziedzictwo geologiczno-górnicze powodem do wielkiej dumy”
W środę 15 maja o godz. 12.00 w sejmowym holu na I piętrze odbył się wernisaż wystawy „Zasoby surowcowe w Polsce”. Ekspozycja prezentuje wiedzę merytoryczną, aktualne trendy oraz dane statystyczne na temat najważniejszych dla polskiej gospodarki surowców tj. siarka, miedź, gaz ziemny czy węgiel kamienny oraz brunatny.

Dodatkowym elementem wystawy są okazy prezentujące polskie surowce oraz ich zdjęcia wykonane pod mikroskopem. „Przekonany jestem, że wielu zwiedzających po raz pierwszy będzie miało możliwość przypatrzenia się z bliska wydobytym minerałom, a także poznania genezy i pochodzenia ważnych zasobów geologicznych. Wszak Polska słynie z surowców mineralnych i ma już trwałe miejsce w światowym dziedzictwie geologiczno-górniczym. To wspaniałe dziedzictwo winno być dla nas powodem do wielkiej dumy” – podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński w korespondencji do uczestników wydarzenia. List odczytał prof. dr hab. Mariusz Orion-Jędrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa, który jest inicjatorem wystawy. – Polska zajmuje trwałe i wybitne miejsce w światowym w zakresie odkryć i badań nad surowcami. To właśnie w Polsce w 1782 r. król Stanisław August Poniatowski powołał Komisję Kruszcową, którą można uznać za pierwszą na świecie służbę geologiczną – zaznaczył na wernisażu prof. Jędrysek.

Dziękując za ciężką pracę i zaangażowanie geologów oraz wszystkich osób, które pracują przy odkrywaniu, wydobyciu oraz przetworzeniu mineralnych surowców marszałek Kuchciński zaznaczył, że „wydobycie bogactw naturalnych wpływa na rozwój gospodarczy Rzeczypospolitej, jak również całego regionu.”

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w dniach 13-17 maja 2019 r.

 
Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe