Wiadomości z Kozłówki: święto Róży i Anieli

  • 13.07.2016, 15:02 (aktualizacja 13.07.2016, 16:09)
  • Admin Admin
Wiadomości z Kozłówki: święto Róży i Anieli
Przez rok róże z kozłowieckiego rozarium będą nosiły imiona nadane im prze zwiedzających. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce uczciło Różę i Anielę Zamoyskie.

Tradycją Muzeum w Kozłówce stało się celebrowanie pamięci o dwóch wspaniałych kobietach z rodu Zamoyskich – Anieli z Potockich Zamoyskiej, żonie Konstantego, I ordynata kozłowieckiego, oraz Róży z Potockich Zamoyskiej, żonie Stanisława i matce Adama, II ordynata. Były to kobiety dobre i łagodne, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. W ostatni weekend w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz w lubelskim Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyło się „Święto Róży i imieniny Anieli”.

 

Obchody rozpoczęły się w sobotę 9 lipca w kordegardzie północnej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Był wykład Krystyny Rysiak z Ogrodu Botanicznego UMCS pt.: „Róża – symbol miłości, władzy i urody”, prezentacje stoisk z kwiatowymi kosmetykami i pokazy florystyczne. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych lub jednym z licznych konkursów albo wspólnie z Anną Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich, czytały „Małego Księcia”. Podczas gdy w Salonie Czerwonym rozbrzmiewała najpiękniejsza muzyka z XVIII wieku, wszyscy goście mogli wziąć udział w konkursie „Nazwij różę swoim imieniem”. Nagrodą w zabawie było nadanie na jeden rok wybranego przez siebie imienia róży z kozłowieckiego rozarium. Zwycięskie losy zawierały bardzo oryginalne nazwy, m.in. Nemezis, Róża Jarusia, Mary Red, Hrabina Helenka, Wulkan Piękna.

 

W niedzielę zabawa przeniosła się do Ogrodu Botanicznego w Lublinie. O godzinie 13 odbył się „różany spacer” z przewodnikiem, a później ci, którzy nie mieli takiej okazji w sobotę, mogli wsłuchać prelekcji Krystyny Rysiak. prze cały dzień zwiedzający mogli podziwiać pokazy florystyczne, a dzieci – wziąć udział w zajęciach plastycznych lub lekcji muzealnej prowadzonej przez animatorkę z Muzeum Zamoyskich.

 

Warto wspomnieć, że panie o imionach Róża i Aniela przez cały weekend zwiedzały Muzeum Zamoyskich i Ogród Botaniczny bezpłatnie. W muzeum czekała na nie jeszcze jedna miła niespodzianka – pięknie wydany album o Kozłówce.

 

fot.: Muzeum Zamoyskich

Admin Admin

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe