"Dzień z komiksem" w Bibliotece Głównej UMCS

  • 06.05.2019, 10:22
  • Redakcja PL
"Dzień z komiksem" w Bibliotece Głównej UMCS
W dniach 8-15 maja br. trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Biblioteka Główna UMCS, włączając się w tę akcję, organizuje w swojej przestrzeni wiele ciekawych wydarzeń. 9 maja br. (czwartek) zapraszamy do Czytelni Informacji Naukowej (I piętro, nowy gmach BG UMCS) na "Dzień z komiksem".

Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników komiksów, ale także osób, którą chcą zapoznać się z tą formą wydawniczą. W programie m.in. spotkania z autorami komiksów, warsztaty oraz prezentacja nowo otwartej Przestrzeni komiksu w Bibliotece Głównej UMCS. Wydarzenia rozpoczynają się o godz. 14.

Harmonogram "Dnia z komiksem":

14:00 „Godzina z Jankiem - tajniki sztuki komiksu” – spotkanie warsztatowe z nauczycielami sztuki komiksu, Grzegorzem Nowickim i Agatą Komorowską

15:15 „Neopoemiks - pomiędzy poezją wizualną a komiksem eksperymentalnym” – wystąpienie
dr. hab. Piotra Szreniawskiego, prof. UMCS

Piotr Antoni Szreniawski (ur. 1976) – doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, specjalista w zakresie polityki administracyjnej, prawa administracyjnego i nauk o administracji. Oprócz aktywności naukowej Piotr Szreniawski pisze wiersze, aforyzmy, jest autorem zinów, komiksów i poemiksów – rozumianych jako sztuka pomiędzy poezją i komiksem, z pogranicza poezji wizualnej i komiksu eksperymentalnego.

15:45 prezentacja nowo otwartej PRZESTRZENI KOMIKSU w Bibliotece Głównej UMCS – Czytelnia Informacji Naukowej

16:00 „W kręgu komiksu dziecięcego” – spotkanie autorskie z Jakubem Sytym, scenarzystą i autorem komiksów. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Szczypa, fan komiksów, literaturoznawca i bibliotekarz, kierownik Oddziału Informacji Naukowej BG UMCS.

Jakub Syty (ur. 1982), z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Z zamiłowania czytelnik, krytyk, tłumacz, a także autor komiksów. Laureat III miejsca w Konkursie im. Janusza Christy na najlepszy komiks dziecięcy. Nagrodzony album „Kubatu. I tak nie uwierzysz!” ze scenariuszem Jakuba Sytego i rysunkami Przemysława Surmy ukazał się jesienią 2014 r. nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

16:50 Czas na kawę, ciastko i lekturę komiksów

17:15 „Halo komiks na żywo w PRZESTRZENI KOMIKSU” - Dominik Szcześniak

17:30 „Sztuka przekładu komiksu” – spotkanie translatorsko-redaktorskie prowadzone przez Jakuba Sytego i Dominika Szcześniaka

18:00 Spotkanie autorskie z twórcą komiksów Maciejem Pałką – spotkanie poprowadzi Grzegorz Szczypa

Maciej Pałka – rocznik ’80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Ma na swoim koncie zarówno samodzielne komiksy jak i prace publikowane w zinach, w tym m.in.: „Jak schudnąć 30 kg?„, „Najgorszy komiks roku”, „Ostatni seans w kinie CORSO”, „10 bolesnych operacji”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Spacer” i wiele innych.

Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe