Obchody Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego 3 Maja z udziałem Marszałka Sejmu. Aktualizacja

  • 02.05.2019, 12:18
  • Redakcja PL
Obchody Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego 3 Maja z udziałem Marszałka Sejmu. Aktualizacja
2 maja o godz. 14:00 marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie udział w uroczystych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Belwederze. Dzień ten jest obchodzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. "Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim" - podkreślono w ustawie. Parlamentarny etap prac nad tą ustawą rozpoczął się w lutym 2002 r. z inicjatywy Senatu. Sejm uchwalił ją jednogłośnie 20 marca 2002 r.

Rano, o godz. 10.00 marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie udział w uroczystości wręczania przez Prezydenta RP nominacji generalskich, która odbędzie się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.

W związku Prezydenta RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował czterech oficerów Wojska Polskiego na pierwszy stopień generalski. Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja br.

Z kolei oficjalne obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem Marszałka Sejmu rozpoczną się o godz. 9:30 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Następnie o godz. 12:00 Marek Kuchciński będzie uczestniczył w uroczystościach na Placu Zamkowym. O godz. 14:00 na Wisłostradzie rozpocznie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe