Niedokończone msze wołyńskie

  • 12.07.2016, 15:18 (aktualizacja 12.07.2016, 16:50)
  • Admin Admin
Niedokończone msze wołyńskie LUW
Do końca lipca w gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego można oglądać wystawę zatytułowaną „Niedokończone msze wołyńskie”. Składają się na nią biogramy 25 duchownych, księży i zakonnic zamordowanych 73 lata temu na Wołyniu przez bojowników OUN UPA.

Wystawa upamiętnia polskich duchownych, którzy zginęli 11 lipca 1943 roku podczas ataku ukraińskich nacjonalistów na polskie wsie na Wołyniu . – Dokładnie 73 lata temu o godzinie 11.00 wierni zebrali się w kościołach na sumie, na mszy, żeby prosić Boga o zmiłowanie, o ocalenie. Zawierzali swoje rodziny, swoje życie. I właśnie w tym momencie UPA napadła na 6 kościołów – przypomniał podczas otwarcia wystawy jej współautor, dr Leon Popek z lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Nie była to zbrodnia o znamionach ludobójstwa, lecz po prostu ludobójstwo – podkreślił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który zaznaczył też, że choć zależy nam na dobrych stosunkach, to tylko w obliczu prawdy możemy budować więzi z braćmi Ukraińcami.

 

Organizatorami wystawy „Niedokończone msze wołyńskie” są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie oraz Centrum UCRAINICUM KUL. Ekspozycja będzie prezentowana w gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego (na parterze) do 31 lipca. Można ją obejrzeć bezpłatnie.

 

fot.: LUW

Admin Admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe