3000 umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020

 • 29.04.2019, 22:09
 • Redakcja PL
3000 umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020
W poniedziałek, 29 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone podpisaniu 3000 umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL). Beneficjentem jest Zamojskie Centrum Edukacji Enigma, które planuje stworzyć w mieście żłobek. Wartość ogólna projektu - 1 496 148,00 zł, dofinansowanie z UE - 1 421 340,60 zł.

- Poziom realizacji budżetu RPO powoduje, że znaleźliśmy się na 7. miejscu, wśród
16. województw, pod względem wydatkowania funduszy europejskich. Pamiętajmy,
że te pieniądze mają na celu ożywienie regionów Polski, mają wyrównać nasze szanse
z regionami starej Unii Europejskiej i dać nowy impuls do rozwoju.
- podkreślił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

„Bajkowy żłobek” to tytuł projektu jaki planuje zrealizować Zamojskie Centrum Edukacji Enigma. W ramach inwestycji, której ogólna wartość to blisko 1,5 mln zł, wykonana zostanie m.in. adaptacja pomieszczeń żłobka i jego otoczenia do obowiązujących przepisów w zakresie opieki nad dziećmi, pojawi się niezbędny sprzęt, meble czy zabawki. Zatrudnione zostaną także opiekunki do dzieci.

 

- Stowarzyszenie zajmuje się szeroko pojętą edukacją, kształcimy osoby dorosłe
w szkołach policealnych. Niedawno pojawił się również pomysł otworzenia żłobka. Zapotrzebowanie w Zamościu jest bardzo duże, dlatego zdecydowaliśmy
się objąć tym projektem 64 dzieci. -
wyjaśniła właścicielka Zamojskiego Centrum Edukacji Enigma Elżbieta Jędruszczak.

Wsparcie w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 odbywa się poprzez wdrażanie dwóch działań:

 1. 9.4 Godzenie życia zawodowego i prywatnego,
 2. 9.7 Godzenie życia zawodowego i prywatnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (obejmującego gminy: Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Lubartów, Lubartów (miasto), Lublin, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik oraz Wólka).

 

Głównym celem działań realizowanych w ramach wsparcia w opiece do lat 3 z RPO WL na lata 2014-2020 jest zwiększenie poziomu zatrudnienia osób opiekujących się dziećmi poprzez utworzenie:

  1. żłobków,
  2. klubów dziecięcych,
  3. usług dziennych opiekunów,
  4. usług niani.

 

Kolejną formą wsparcia są programy aktywizacji zawodowej obejmujące jedną lub kilka z następujących form:

 1. poradnictwo zawodowe lub/i pośrednictwo pracy,
 2. staże i praktyki zawodowe,
 3. szkolenia prowadzące do nabycia, podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych (w tym organizacja szkoleń połączona z praktyką zawodową u pracodawcy),

 

Projekty mogą być realizowane m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych oraz organizacje pozarządowe

 

 

 

 

Na przełomie czerwca i lipca br. zaplanowano ogłoszenie kolejnego konkursu.

 

Dotychczas w ramach powyższych Działań:

 • ogłoszono 4 nabory konkursowe o łącznej alokacji 203,8 mln ;
 • podpisano 43 umowy na kwotę dofinansowania 53 mln zł (38 umów w ramach Działania 9.4 i 5 umów w ramach Działania 9.7).

 

W ramach 43 podpisanych umów:

 

W sumie do 31 marca br. utworzonych zostało 499 miejsc opieki. Natomiast objętych wsparciem zostało 498 osób opiekujących się dziećmi w wieku do lat 3.

 

Jak przebiega wdrażanie RPO WL?

 

Do 22 kwietnia br. jako województwo, zakontraktowaliśmy ponad 6,67 mld zł, (ponad 69,73% z około 9,57 mld zł dostępnych w całym RPO). Do końca marca
do Brukseli udało się przekazać dokumenty potwierdzające prawidłowość wydatkowania i rozliczenia prawie 2,2 mld zł środków UE. W najbliższych dniach rozliczone z Komisją Europejską zostanie kolejne 197,44 mln zł środków UE. To zaś oznacza, że nasze województwo nie straci tak zwanej „rezerwy wykonania”. Zgodnie
z umową z UE rezerwa wykonania to 6% wartości całego RPO. Ten, na pierwszy rzut oka niewielki, odsetek to w gotówce ponad 133,8 mln euro (ponad 550 mln zł). Teraz te miliony przypisane zostaną na realizację zadań zaplanowanych w RPO (tzw. Osi Priorytetowych). Ponad 96,2 mln euro zasili przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, a ponad 37,6 mln euro trafi na wsparcie tzw. projektów miękkich.

 

 

Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe