Obchody Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego 3 Maja z udziałem Marszałka Sejmu.

  • 29.04.2019, 21:02
  • Redakcja PL
Obchody Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego 3 Maja z udziałem Marszałka Sejmu.
2 maja o godz. 14:00 marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie udział w uroczystych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Belwederze.

Dzień ten jest obchodzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. "Uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim" - podkreślono w ustawie. Parlamentarny etap prac nad tą ustawą rozpoczął się w lutym 2002 r. z inicjatywy Senatu. Sejm uchwalił ją jednogłośnie 20 marca 2002 r.

Z kolei oficjalne obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem Marszałka Sejmu rozpoczną się o godz. 9:30 mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Następnie o godz. 12:00 Marek Kuchciński będzie uczestniczył w uroczystościach na Placu Zamkowym. O godz. 14:00 na Wisłostradzie rozpocznie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe