Miasto movie | Miasto reporterów

  • 24.04.2019, 18:52
  • Redakcja PL
Miasto movie | Miasto reporterów
Wiosnę w cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury w Lublinie spędzimy w towarzystwie reporterów. Przed nami bowiem szereg filmów o ich stylu pracy, śledztwach i przełomowych odkryciach. Będziemy mieli okazję zagłębić się zarówno w dziennikarskie biografie, oparte na faktach, nierzadko wstrząsające historie, specyfikę działania wielkomiejskich redakcji, jak i losy korespondentów wojennych lub kryzysowych, robiących relacje z najdzikszych zakątków świata. Reporterzy, jako grupa społeczna, stanowią bardzo interesujący materiał wyjściowy dla filmowców. Z jednaj strony mamy tu całe, moralne zagadnienie prawdy i sposoby dochodzenia do niej, z drugiej dynamiczne kino sensacyjne z wątkami kryminalnej zagadki, z trzeciej choćby stanie na straży dostępu do informacji i pilnowanie interesów szeroko pojmowanego społeczeństwa. Tych wątków można naturalnie odnaleźć dużo więcej, a każdy z nich ma swoich ciekawych reprezentantów w światowej kinematografii. Przed nami pasjonująca, filmowa podróż do krainy reportażu.

Kiedy: każda środa o godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
wstęp wolny

Program na maj:

8 maja 2019, godz. 19.00 – „Salwador”, reż. Oliver Stone, czas 123’, 1986 r.

15 maja 2019, godz. 19.00 – „Good Night and Good Luck”, reż. George Clooney, czas 93’, 2005 r.

22 maja 2019, godz. 19.00 – „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, reż. Niels Arden Oplev, czas 152’, 2009 r.

29 maja 2019, godz. 19.00 – „Scoop – Gorący temat”, reż. Woody Allen, czas 96’, 2006 r.

 


  1. Salwador – Olivera Stone’a już dziś można w zasadzie uznać za klasyka współczesnego kina. Dla wielu jest to reżyser kontrowersyjny, odważny, podejmujący kluczowe dla Amerykanów tematy, stawiający nierzadko trudne i budzące emocje pytania. Tak było choćby w głośnych, rozrachunkowych filmach o wojnie wietnamskiej – „Pluton” i „Urodzony 4 lipca”, podobnie w brutalnej satyrze na współczesne media czyli kultowych „Urodzonych mordercach” czy wreszcie w pamiętnym, ukazującym mroczną stronę giełdy „Wall Street”. „Salwador” również podejmuje wątek, którym żyły swego czasu całe Stany Zjednoczone, a mianowicie wojnę domową i wpływy rządu USA w krajach Ameryki Łacińskiej, głownie za prezydentury George’a Busha seniora. Bohaterem filmu jest fotoreporter Richard Boyle (w tej roli świetny James Woods), który wyrusza do ogarniętego zbrojnym konfliktem Salwadoru, aby udokumentować to, co się tam dzieje i uzyskać sensacyjny materiał dla amerykańskich mediów.
  1. Night and Good Luck – oparta na prawdziwych wydarzeniach słynna historia medialnej walki grupy dziennikarzy ze stacji CBS z senatorem Josephem McCarthym i jego administracją. Lata 50 XX wieku to w polityce USA dość ponury okres „polowania na czarownice”, które rozpoczął właśnie McCarthy i jego propaganda. Polegało to na wywołaniu psychozy społecznej i przekonaniu, iż naród amerykański jest otoczony przez szpiegów, komunistów i wrogów tzw. zachodniej cywilizacji. Co chwila pojawiały się „czarne listy” z nazwiskami kolejnych podejrzanych, bardzo często ze świata kultury, kina, literatury i sztuki. Przeciwko tej propagandowej machinie wystąpili m.in. dziennikarze CBS na czele z Edwardem Murrowem (wielka rola Davida Strathairna), ryzykując nie tylko własną karierę, ale także wolność. Poza Strathairnem, w obsadzie m.in. Robert Downey Jr. oraz George Clooney po obu stronach kamery.
  1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – znakomita ekranizacja powieści szwedzkiego mistrza kryminału, Stiega Larssona. Bohaterami jego książek są: popularny dziennikarz śledczy, celebryta i gwiazdor krajowych mediów - Mikael Blomkvist oraz młoda, zbuntowana hakerka – Lisbeth Salander. W ekranizacji dokonanej przez Szwedów, role te grają Michael Nyqvist oraz Noomi Rapace i trzeba przyznać, iż oboje zostali obsadzeni bardzo dobrze. Film odniósł tak duży sukces, że praktycznie z marszu powstały dwie kolejne odsłony oraz amerykański remake, autorstwa Davida Finchera. Jednak patrząc z perspektywy czasu to właśnie pierwsza odsłona cyklu okazała się tą najbardziej wyrazistą, „chwytającą za gardło” i pozostającą w pamięci widzów na długo po seansie. Akcja zaczyna się w chwili gdy dziennikarz i hakerka łączą siły aby rozwikłać mroczną, ukrywaną przez lata, zagadkę pewnej wpływowej rodziny.

Scoop – Gorący temat – Woody Allen zbiera na planie plejadę gwiazd ( w obsadzie m.in. Scarlett Johansson, Hugh Jackman czy Ian McShane) i zabiera widzów w podróż szlakiem kryminalnej intrygi, w samym sercu Londynu. Młoda studentka dziennikarstwa marzy o karierze w zawodzie, ale póki co, odwiedza w czasie wakacji swoją dobrą przyjaciółkę. Na miejscu, korzystając z uroków stolicy Anglii, dziewczyna przypadkowo wpada na trop tajemniczych morderstw i natychmiast postanawia, iż oto trafił jej się doskonały temat, będący idealną trampoliną do sławy i splendoru. Po drodze, prowadząc swoje nieco naiwne i pełne nieprzewidzianych komplikacji śledztwo, bohaterka spotyka też całą galerię nietuzinkowych postaci. Na jej drodze staną choćby: bogaty i przystojny arystokrata, niezdarny iluzjonista, słynny pisarz, a nawet duch zmarłego dziennikarza. „Scoop” to świetne kino na pożegnanie cyklu o reporterach, idealnie wpisujące się też w początek sezonu letniego.

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe