Upamiętnienie Marszałków Sejmu I RP. Zapowiedź

  • 23.04.2019, 15:06
  • Redakcja PL
Upamiętnienie Marszałków Sejmu I RP. Zapowiedź
25 kwietnia (czwartek) o godz. 13:30 przed Budynkiem Komisji Sejmowych (bud. G) odbędzie się uroczyste odsłonięcie popiersi Marszałków Sejmu I RP. W ten sposób zainaugurowana zostanie galeria rzeźb przedstawiających wizerunki marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej.

Parlamentarzyści i goście odwiedzający Sejm będą mogli podziwiać dwa pierwsze dzieła z planowanej galerii. Popiersia współtwórców Konstytucji 3 maja: Stanisława Małachowskiego, marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego, zdobią teren w pobliżu wejścia do zabytkowego budynku G, w którym na co dzień obradują sejmowe komisje.

Twórcami odlanych z brązu rzeźb są wybitni artyści Elżbieta Kołodziejczyk-Macander, wykładowca warszawskiej ASP, mająca w dorobku m.in. konserwację rzeźb Jana Szczepkowskiego zdobiących od 2013 r. Sejm oraz radomski rzeźbiarz Marek Szczepanik, absolwent ASP w Warszawie, twórca pomników poświęconych m.in. Żołnierzom Wyklętym.

Galeria rzeźb marszałków jest jednym z przedsięwzięć upamiętniających obchodzone w 2018 r. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe