Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli. „Chcemy żyć w przyjaźni we wspólnej Europie Ojczyzn” - relacja

  • 15.04.2019, 10:44
  • Redakcja PL
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli. „Chcemy żyć w przyjaźni we wspólnej Europie Ojczyzn” - relacja
- Spotykamy się w dniu szczególnym. W tym roku, 22 lutego, Sejm ustanowił 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. By uczcić to wielkie wydarzenie, które włączyło nas do cywilizacji chrześcijańskiej Europy - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński do młodzieży biorącej udział w 26. Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli.

W wystąpieniu skierowanym do uczestników niedzielnego wydarzenia Marszałek Sejmu wskazał, że odpowiedzią na często stawiane przez młodych pytania o to, co tak naprawdę jest istotne w życiu każdego człowieka oraz jak rozumieć dzisiejszą rzeczywistość jest nauczanie Jana Pawła II. - Warto przywołać słowa wypowiedziane do młodzieży w 2000 r.: „Nie pozwólcie, aby czas, który daje wam Pan minął tak, jakby wszystko było przypadkiem” - zaznaczył Marek Kuchciński. - Życie nie jest przypadkiem. Opatrzność kieruje historią każdego z nas, jak i całej ludzkości. Ale za podjęte decyzje odpowiedzialność bierzemy my.

Marszałek Sejmu podkreślał, że wszystkie podejmowane decyzje, także te polityczne, muszą być przemyślane i nastawione naczłowieka. - Nie jesteśmy anonimowym tłumem. Z naszej wiary wynika, że każdy z nas jest jednostkowy i cenny. Jak uczy papież Franciszek wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Wyzwala nas z poczucia samotności wobec wielkiego świata. I daje nadzieję, że to, co robimy jest ważne i dobre - podkreślił Marek Kuchciński.

Do młodych słowa skierował również nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, który przypomniał, że życie naznaczone jest koniecznością wyboru między dwiema drogami. - Pierwszą przyjęcia mądrości Ewangelii i drugą polegająca na opowiedzeniu się po stronie tego co proponuje zepsuty świat - mówił abp Pennacchio.

Uroczystą Mszę Świętą na stadionie w Dukli, celebrowali nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, abp Adam Szal oraz biskupi ze Słowacji, Ukrainy i Węgier. Mszę Św. poprzedził obrzęd poświęcenia palm i procesja na rynku w Dukli. W wydarzeniu oprócz marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego uczestniczyli konsul generalna Węgier, Adrienne Körmendy, poseł Bogdan Rzońca i Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

W tegorocznym Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej wzięło udział około 4,5 tysiąca młodych ludzi z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Spotkania są organizowane od 1993 r. co roku w innym mieście przemyskiej archidiecezji.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe