Relacja z otwarcia wystawy o profesorze Andrzeju Stelmachowskim. „Jedna z najważniejszych postaci powojennej Polski”

  • 11.04.2019, 18:35
  • Redakcja PL
Relacja z otwarcia wystawy o profesorze Andrzeju Stelmachowskim. „Jedna z najważniejszych postaci powojennej Polski”
W czwartek 11 kwietnia w Senacie, w 10. rocznicę śmierci Andrzeja Stelmachowskiego, marszałka Senatu I kadencji w Izbie Wyższej Parlamentu, odbył się wernisaż wystawy poświęconej życiu i pracy zawodowej profesora Stelmachowskiego oraz jego działalności na rzecz Polonii. List okolicznościowy z tej okazji wystosował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„Wystawa jest hołdem złożonym wybitnemu Polakowi i przypomnieniem jego biografii. Jest też przypomnieniem historii i idei bliskich jednej z najważniejszych postaci powojennej Polski” – czytamy w korespondencji.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że to dzięki wielkiej mądrości, pracowitości i wierności chrześcijańskim zasadom profesor Stelmachowski osiągnął to, co dziś podziwiamy i co jest dla nas wzorem. „Nigdy nie zszedł z drogi prawdy i sprawiedliwości społecznej, troski o każdego mieszkańca Polski i Polaków żyjących poza granicami, szczególnie tych na Wschodzie. To dzięki jego zaangażowaniu sprawnie działy ośrodki polskiej kultury i oświaty za wschodnią granicą” - dodał Marek Kuchciński.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając wystawę mówił o profesorze Stelmachowskim jako o wielkim patriocie, wielkim Polaku, któremu zależało na tworzeniu nowoczesnej Polski opartej na silnych fundamentach: wierze i tradycji. - Dla nas, Senatu profesor wyznaczył kierunki działania. Można powiedzieć, że od 30 lat realizujemy w Parlamencie testament profesora Stelmachowskiego - powiedział marszałek Karczewski.

List do uczestników wernisażu w imieniu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. „Upamiętniamy dziś jedną z wybitnych postaci polskiego życia publicznego ostatnich kilkudziesięciu lat, która pozostawiła po sobie niezatarty ślad historii” - napisał Jarosław Kaczyński.

Na otwarciu wystawy obecna była rodzina profesora Stelmachowskiego, a także przedstawiciele Prezydium Sejmu i Senatu obecnej i poprzednich kadencji. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach na Litwie. Ekspozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe