100-lecie KUL na okolicznościowych monetach NBP

  • 11.04.2019, 18:19
  • Redakcja PL
100-lecie KUL na okolicznościowych monetach NBP
Uroczysta prezentacja monet kolekcjonerskich „100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”, będzie miała miejsce 15 kwietnia o godz. 11.00 w sali 208 w gmachu głównym KUL (II piętro od strony hotelu Mercure).

Narodowy Bank Polski, doceniając rolę KUL w historii Polski, wybił dwie monety upamiętniające 100-lecie uniwersytetu – srebrną dziesięciozłotówkę i złotą dwustuzłotówkę. Monety weszły do emisji dzisiaj, 11 kwietnia 2019 r., a zaprojektował je Robert Kotowicz. Na awersie monety srebrnej znalazł się napis: Deo et Patriae - dewiza KUL oraz liczba 100, stanowiąca nawiązanie do jubileuszu uniwersytetu. Na rewersie natomiast centralnie stylizowane popiersie księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora uczelni. W tle z lewej i prawej strony, stylizowane logotypy ośmiu uniwersyteckich wydziałów. Na awersie monety o nominale 200 zł w środkowej części znalazły się symbole władz KUL, napis Deo et Patriae, a w tle organy z auli im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Na rewersie zaś centralnie umieszczony został orzeł z herbu KUL.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe