Konkurs fotograficzny oraz wystawa Joanny Barczyk

  • 09.04.2019, 15:38 (aktualizacja 10.04.2019, 09:29)
  • Redakcja PL
Konkurs fotograficzny oraz wystawa Joanny Barczyk
Studenckie Koło Fotografii Przyrodniczej UMCS zaprasza uczniów i studentów do udziału w konkursie fotograficznym pt. „(U)chwyć naturę!”. Inicjatywa ma na celu promowanie polskiej przyrody oraz zwrócenie uwagi na jej piękno i ochronę.

Jak piszą organizatorzy: „Przebiśniegi, krokusy, pierwsze zielone liście, słońce ocieplające zmęczone zimą trawniki. Wszystko zaczyna się od nowa, wszystko odżywa, zachwyca nas swoim pięknem, a my chcemy to zatrzymać. Jeśli kochasz przyrodę i uwieczniasz ją na fotografiach, jest to idealna okazja, by podzielić się swoimi kadrami. Uchwyć w kadrze piękno natury i wyślij zdjęcia do nas!”.

Fotografie zostaną ocenione w dwóch kategoriach, a podział ten obejmuje uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów szkół wyższych z województwa lubelskiego. Każdy uczestnik może wysłać maksymalnie trzy prace. Na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 5 maja 2019 roku. Prace wraz z wypełnionym formularzem należy przesłać na adres: [email protected]. Wszystkie ważne informacje i szczegóły dotyczące wysłania prac znajdują się w regulaminie na stronie Koła: www.skfp.umcs.pl.

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej i Facebooku Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej UMCS oraz na wystawie pokonkursowej. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja br. w Galerii „Pod Palmą” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.


Zapraszamy także na wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Joanny Barczyk, który odbędzie się 12 kwietnia 2019 r. o godzinie 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (III p. Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11).


Joanna Barczyk (ur. w 1953 r. w Zabrzu) studiowała na Wydziale Grafiki w Katowicach i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom zrealizowała w 1978 r. pod kierunkiem prof. Jerzego Nowosielskiego. Od 1977 r. działała w opozycji antykomunistycznej, w 2007 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 2002 r. pełni różne funkcje w komisjach przy zarządzie okręgu lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków W 2016 r. zdobyła Medal Prezydenta Miasta Lublina w uznaniu za zasługi na rzecz lubelskiej kultury oraz wkład i zaangażowanie w upowszechnianie sztuk plastycznych z podziękowaniem za działalność artystyczną służącą promocji miasta Lublin.

W swoich pracach Joanna Barczyk wykorzystuje uwspółcześnioną technikę malarstwa ikonowego. Charakterystyczne dla jej twórczości jest zastosowanie abstrakcyjnych form geometrycznych i archetypowe traktowanie postaci figuralnych. Szczególną rolę w przekazywaniu treści w obrazach pełnią symbole - zarówno te już istniejące, jak i tworzone przez artystkę. Symboliczne znaczenie ma także kolor i wykorzystanie metali szlachetnych. Prace często tworzą cykle lub tryptyki. W ciągu czterdziestu lat twórczości, sposób malowania Joanny Barczyk uległ transformacji - od wygładzenia i precyzji do szorstkich faktur, krakelur i spontanicznej przypadkowości. W ostatnim dziesięcioleciu artystka rozszerzyła swój warsztat o fotografię i grafikę cyfrową.

Prace Joanny Barczyk znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Watykanie, Kanadzie, RPA i USA.

Wystawę będzie można oglądać do 9 maja br. Wstęp jest wolny. Godziny otwarcia Centrum He Shuifa: środy 12:00-21:00

Organizatorami wystawy są: Objazdowa Galeria Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe