Współpraca transgraniczna Polski i Białorusi

  • 05.04.2019, 18:37
  • Redakcja PL
Współpraca transgraniczna Polski i Białorusi
We wtorek, 2 kwietnia br. w Grodnie na Białorusi odbyło się posiedzenie Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji ds. współpracy transgranicznej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele województwa podlaskiego, obwodu grodzieńskiego oraz obwodu brzeskiego. Województwo lubelskie reprezentował wicemarszałek Dariusz Stefaniuk.

Podczas wizyty polskiej delegacji w Grodnie omawiano wiele zagadnień związanych m.in. z gospodarką, kulturą, sprawami społecznymi, a także projektami współpracy transgranicznej. Wicemarszałek Dariusz Stefaniuk podkreślał zwłaszcza kwestie rozwoju turystyki.

 

- Znam sporo osób w Polsce, które bardzo chętnie przyjechałyby z rodziną na weekend do Grodna czy Brześcia. Niestety zniechęca je myśl o wielogodzinnym oczekiwaniu
na granicy. Powinniśmy jak najszybciej otworzyć się na mały ruch granicznych. Jestem przekonany, że skorzysta na tym zarówno polska jak i białoruska gospodarka.

- mówił Wicemarszałek Stefaniuk.

 

Tematem, który szczególnie interesował obie strony był planowany na wrzesień Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie, gdzie przedstawiciele różnego rodzaju organizacji i instytucji oraz regionów i miast partnerskich będą omawiać wspólne doświadczenia z działań i projektów transgranicznych.

W ramach posiedzenia Komisji omówiono także dalsze perspektywy współpracy w ramach związków transgranicznych: Euroregionu Bug, Euroregionu Niemen oraz Euroregionu Puszcza Białowieska. Zainicjowano również projekt powołania grupy roboczej ds. rozwoju turystyki i utworzenia wspólnych produktów turystycznych na transgranicznych terenach obwodu brzeskiego, województwa lubelskiego i podlaskiego.

Na zakończenie spotkania przyjęto protokół, który po stronie białoruskiej podpisała Wiceprzewodnicząca Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Elena Bubienczik, a po stronie polskiej Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk.

Podczas wizyty wicemarszałek spotkał się także z przedstawicielami polskiej mniejszości mieszkającej w Grodnie. Uczestniczyli w nim: Stanisław Sienkiewicz, Prezes Społecznego Zjednoczenia „Polska Macierz Szkolna”, Renata Dziemiańczuk, Wiceprezes i Sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, Helena Mielesz, Dyrektor działającego przy PMS Społecznego Liceum im. Elizy Orzeszkowej, Andrzej Pisalnik, redaktor portalu znadniemna.pl; Jarosław Książek, Konsul Generalny RP w Grodnie, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Mieczysław Baszko, Poseł na Sejm RP, współprzewodniczący Polsko-Białoruskiej Grupy Parlamentarnej.

 

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe