Lubaczów. Rocznica ślubów lwowskich Jana Kazimierza. "Wiara pozwoliła przezwyciężyć trudności"

  • 02.04.2019, 16:55
  • Redakcja PL
Lubaczów. Rocznica ślubów lwowskich Jana Kazimierza. "Wiara pozwoliła przezwyciężyć trudności"
„Ponad 360 lat temu król Jan Kazimierz oddał Polskę pod opiekę Maryi tym samym ustanawiając Matkę Chrystusa Królową Polski. To piękne i poruszające wydarzenie nastąpiło w bardzo trudnych okolicznościach w Rzeczypospolitej, osłabionej przez zniszczenia wojenne oraz trwające grabieże. Choć wydawało się, że klęska jest już blisko, nieoczekiwanie w serca Polaków wstąpiła nadzieja płynąca z opierającej się oblężeniu Jasnej Góry oraz Lwowa, gdzie król Jan Kazimierz złożył poruszające śluby przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście z okazji wczorajszej rocznicy ślubów Króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w Katedrze Lwowskiej, złożonych 1 kwietnia 1656 r. Korespondencję Marszałka Sejmu odczytano podczas uroczystości w Lubaczowie, do którego w 1945 r. tymczasowo przeniesiono stolicę arcybiskupów lwowskich wraz z pamiątkami narodowymi z kościołów na Wschodzie.

Marek Kuchciński przypomniał, że wiara we wstawiennictwo Maryi niejednokrotnie pozwalała Polakom przezwyciężyć trudności, które niosły burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. "Ta wiara pozwoliła przezwyciężyć nam trudności sprzed wieków. Z nadziei na łaski Maryi czerpaliśmy siłę podczas wielu kolejnych tragicznych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny. Akt uznający Maryję Królową Polski stał się więc punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności oraz nadziei na duchowe odrodzenie" - podkreślił w korespondencji Marszałek Sejmu.

Matka Boża Łaskawa została namalowana w 1598 r. przez Józefa Szolc-Wolfowicza, w związku ze śmiercią jego wnuczki Katarzyny Domagaliczówny. Przedstawia Maryję trzymającą na ręku Dzieciątko Jezus na tle panoramy Lwowa z XVI w. 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie podczas potopu szwedzkiego król Jan II Kazimierz Waza złożył przed tym obrazem tzw. śluby lwowskie, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Korony Polskiej. Na pamiątkę 1 kwietnia obchodzone jest święto Matki Bożej Łaskawej nazywanej Śliczną Gwiazdą Miasta Lwowa, która jest główną patronką archidiecezji lwowskiej. Kult Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie trwał nieprzerwanie do 1945 r. kiedy to obraz został wyjęty z nastawy ołtarza i ukryty w obawie przed zniszczeniem. W kwietniu 1946 r. metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak, zmuszony przez władze radzieckie opuścić Lwów, zabrał ze sobą cudowny wizerunek Maryi do Polski.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe