Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczyposplitej”

  • 01.04.2019, 16:07
  • Redakcja PL
Zakończenie Rejsu Niepodległości. „Złożyli wspaniały hołd obrońcom Rzeczyposplitej”
„Cieszę się, że w Gdyni, po trudach tak długiej wyprawy, znów możemy powitać piękny żaglowiec, który blisko rok niósł całemu światu wspaniałą wieść o odzyskaniu przez Polskę przed stu laty niepodległości”- napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do uczestników czwartkowej uroczystości powitania żaglowca „Dar Młodzieży”.

Marszałek Kuchciński zaznaczył w korespondencji, że Rejs Niepodległości był jednym z najbardziej znaczących przedsięwzięć składających się na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. "Biało-czerwona bandera dumnie powiewająca na maszcie w najodleglejszych zakątkach kuli ziemskiej, stanowiła wymowny symbol poświęcenia walczących w imię upragnionej wolności przyszłych pokoleń” - podkreślił.

W liście znalazły się także podziękowania dla załogi żaglowca za ogromy wysiłek włożony w promowanie historii Polski na świecie. „Jestem pełen uznania dla wytrwałości, zaangażowania oraz patriotycznej postawy uczestników rejsu. Złożyli Państwo wspaniały hołd obrońcom Rzeczypospolitej” - napisał Marek Kuchciński.

Darowi Młodzieży podczas wpływania do nabrzeża Pomorskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni towarzyszyła parada statków, w tym cztery jednostki Marynarki Wojennej – okręty ORP Piorun i ORP Grom oraz dwie łodzie hybrydowe. Odśpiewano hymn państwowy i podniesiono galę banderową. Odprawiono również Msza Świętą w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka koncelebrowaną przez księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, metropolitę gdańskiego.
Oprócz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego listy okolicznościowe napisali także prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ceremonię otworzył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W trakcie rozpoczętej 20 maja ubiegłego roku podróży Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W każdym z portów, do których jednostka zawijała odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W czasie rejsu przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, którzy na morzu spędzili ponad 10 miesięcy.
Organizatorami Rejsu Niepodległości byli: Uniwersytet Morski w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Jednym z głównych darczyńców podróży była Polska Fundacja Narodowa.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe