piątek, 29 marca 2024 12:03
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Obchody w Warszawie. Marszałek Sejmu: Był to akt miłosierdzia ukazywanego drugiemu człowiekowi

„Działania Polaków ratujących Żydów były wyrazem szacunku dla życia. Były również aktem miłosierdzia ukazywanego drugiemu człowiekowi. Człowiekowi pozbawionemu wszelkich praw i wolności i skazanemu na zagładę” - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do uczestników warszawskich uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Obchody w Warszawie. Marszałek Sejmu: Był to akt miłosierdzia ukazywanego drugiemu człowiekowi

W liście odczytanym w trakcie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Marszałek Sejmu podkreślił, że Polakom "przyszło zmierzyć się z codzienną rzeczywistością dzisiaj jakże dla nas trudną do wyobrażenia – łapankami ulicznymi, ulicznymi rewizjami, biedą i głodem".

"Brali na siebie wielką odpowiedzialność za losy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. Naszym niezbywalnym obowiązkiem jest przywrócenie pamięci nie tylko o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, ale również o tych, których imion nie poznaliśmy. Niosąc pomoc, dawali świadectwa heroicznej odwagi oraz wierności chrześcijańskim, a także etycznym wartościom" - ocenił Marek Kuchciński. Przypomniał również, że Polacy ratujący Żydów pod okupacją niemiecką "nie traktowali niesionej pomocy w kategoriach męstwa, lecz jako zwykły odruch serca".

W niedzielę 24 marca, w 75. rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze