Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem parlamentarzystów z obu krajów

  • 20.03.2019, 14:42
  • Redakcja PL
Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem parlamentarzystów z obu krajów
Już po raz 13. - w tym roku w Kielcach - odbędą się uroczystości z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Główne obchody zaplanowano na 22 i 23 marca. Sejm reprezentować będą wicemarszałkowie: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki oraz Piotr Naimski, przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej. Do Kielc przybędzie także delegacja Zgromadzenia Narodowego Węgier z wiceprzewodniczącym Jánosem Latorcaiem na czele.

Przedstawiciele grup przyjaźni w parlamentach Polski i Węgier udział w tych wyjątkowych dla obu krajów obchodach rozpoczną od wspólnych rozmów podczas bilateralnego spotkania. Następnie (piątek, 22 marca) odbędzie się Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca z udziałem głów państw i parlamentarzystów Polski i Węgier. Część artystyczną uświetni spektaklpt. „Drewniany Książę”. Muzykę do widowiska stworzył węgierski kompozytor Bela Bartok, a choreografię Elżbieta Pańtak. Galę poprzedzi otwarcie wystawy Archiwum Państwowego w Kielcach pt.: „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku”.

Sobotni (23 marca) program uroczystości rozpocznie Msza św. Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, koncelebrowana przez biskupa diecezji kieleckiej Jana Piotrowskiego oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Węgier Veresa Andrása. Następnie prezydenci obu państw odsłonią popiersie Beli Bartoka w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Harcerskim im. Szarych Szeregów.

W położonym niedaleko Kielc Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego zostanie otwarta wystawa pokazująca początki przyjaźni polsko-węgierskiej. Celem ekspozycji jest przedstawienie historii dobrych relacji obu narodów od fundacji opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu do czasów współczesnych.

Podczas obchodów zaplanowano także m.in. Turniej Przyjaźni – zmagania najlepszych młodzieżowych drużyn piłki ręcznej z Polski i Węgier. Piątkowy mecz finałowy zakończy się wręczeniem pucharów zwycięskim drużynom przez prezydentów obu państw. W związku z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przygotowano też bogatą ofertę imprez dodatkowych. Wśród nich m.in. wernisaż wystawy współczesnej sztuki węgierskiej, przegląd filmów dokumentalnych, spotkanie z kulturą i literaturą węgierską.


***


Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony w 2007 r. przez Sejm oraz parlament Węgier. „Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu” - głosi podjęta przez aklamację uchwała Sejmu.

W dokumencie przyjętym 16 marca 2007 r. Izba przypomniała, że „w drugiej połowie XVI w. na tronie polskim zasiadł Węgier Stefan Batory, za którego panowania Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii”. „W XIX w. polski gen. Józef Bem wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej” - czytamy w uchwale. Dokument przywołuje też gest spontanicznego poparcia, jakiego w 1956 r. Polacy udzielili uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe