Protesty za wschodnią granicą

  • 04.07.2016, 13:46 (aktualizacja 04.07.2016, 15:55)
  • Admin Admin
Protesty za wschodnią granicą Jolanta Kozak
W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, od 4 lipca (poniedziałek) została tymczasowo przywrócona kontrola na wewnętrznej granicy UE. Zawieszone też zostały umowy o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą. Po ukraińskiej stronie rozpoczęły się protesty.

Na przejściu Hrebenne – Rawa Ruska demonstrują mieszkańcy przygranicznych ukraińskich miejscowości. Protestują przeciwko zawieszeniu umowy o małym ruchu granicznym, dzięki której mogli dotąd bez większych przeszkód robić zakupy w Polsce lub utrzymywać się z drobnego handlu. Demonstrujący zablokowali przejście po stronie ukraińskiej.

 

Jadący na Ukrainę polscy obywatele są zaniepokojeni formą, jaką przybrała demonstracja. – Protestujący są agresywni, swoją frustrację wyładowują na przekraczających granicę Polakach. Panuje ogólny bałagan, nikt na niczym nie panuje. Dochodzi nawet do rękoczynów, a ukraińscy pogranicznicy i policjanci, którzy są na miejscu, nie reagują. Stoimy od ósmej rano, bez dostępu do wody czy toalety, a nie wiemy nawet, do kogo można się zwrócić – relacjonuje Jolanta Kozak, redaktor naczelna „Panoramy”, która od kilku godzin usiłuje przedostać się na Ukrainę.

 

Polscy pogranicznicy nie mogą pomóc. – To terytorium obcego państwa i nie możemy interweniować – mówi ppor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Po polskiej stronie przejścia jest spokojnie i odprawa odbywa się na bieżąco.

 

Od 4 lipca na granicy wewnętrznej UE (na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich) została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Strona polska zawiesiła także umowy o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą. Jest to związane z organizacją szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas tych wydarzeń. „Powyższe zawieszenia nie naruszają prawa wyjazdu ze strefy przygranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. O terminie wznowienia stosowania powyższych przepisów, strona polska poinformuje odrębnie” – informuje MSZ. Sytuacja na granicy wewnętrznej UE wróci do normy 2 sierpnia.

Admin Admin

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
DonPedro
DonPedro 04.07.2016, 15:26
Polski samochód napadnięty przez rozwścieczony tłum, milicja przypatruje się z założonymi rękami . Ciężko pobity kierowca, pasażerka okradziona, horror, reszta szarpana, zastraszana, lżona Pan konsul podobno już jest na miejscu, ale nikt go tu nie widział

Pozostałe