Trwają przygotowania do kolejnej premiery

  • 15.03.2019, 13:14
  • Redakcja PL
Trwają przygotowania do kolejnej premiery
Teatr im. J. Osterwy w Lublinie przygotowuje się do kolejnej, przedostatniej premiery w tym sezonie – „Kowboje”.

Spektakl reżyseruje Anna Smolar, która zaliczana jest do grona najzdolniejszych twórczyń młodego pokolenia we współczesnym polskim teatrze. W Polsce reżyseruje od 2004 roku. Współpracowała z teatrami w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i Opolu, reżyserując m.in. „Zamianę” Paula Claudela, „Maestro” Jarosława Abramowa-Newerlego, „Jedną ręką” Joëla Pommerata, „Panią z Birmy” czy „Obcego” Alberta Camusa. Jest laureatką Paszportów Polityki 2016 za tworzenie kameralnego i empatycznego teatru, w którym podejmuje tematy zepchnięte na margines.

 

O spektaklu

 

Każdy z nas zetknął się z systemem edukacji. Są jednak i tacy, którzy postanowili zostać w nim na dłużej i zaopiekować się kolejnymi pokoleniami uczniów. Stali się elitą, wyjątkowymi jednostkami, solą ziemi, mistrzami dydaktyki, których umiejętności pozwalają z najbardziej opornego ucznia zrobić geniusza, odmieniającego losy świata dzięki zdobytym umiejętnościom. Wyrozumiali, ale kiedy trzeba twardzi. Inspirujący i pokazujący drogę. Sprawiedliwi i gotowi zawsze nieść pomoc słabszym. Ich perypetie na terenie szkolnych sal, korytarzy i pokoi nie ustępują w niczym przygodom mistrzów rewolweru zdobywających dziki zachód. Zapatrzeni w nich uczniowie przełamują swoje kolejne bariery i ograniczenia stając się lepszymi, mądrzejszymi i bardziej empatycznymi jednostkami. Czy tak właśnie pamiętamy swoich nauczycieli?

 

Spektakl „Kowboje” to próba przypatrzenia się atmosferze towarzyszącej procesowi nauczania. Kto tu kogo kolonizuje i czy nieustający pojedynek jest jedynym sposobem na osiągnięcie celu? Czy cel ten jest najlepszym z możliwych? Jakie będą skutki uboczne? Czy relacje oparte na eskalowaniu przemocy, kwitnącej na każdej gałęzi systemu pozwalają się czuć bezpiecznie? Jeśli tak, to komu? Czy spontanicznie uwalniana agresja i wybuchy frustracji od dachu do fundamentu hierarchicznej struktury mobilizują każde piętro do rozwoju? Czy codziennie podsycane strach i niepewność nie doprowadzą za jakiś czas do strat, których nie uda się już odrobić?

 

 

Realizatorzy

 

Reżyseria – Anna Smolar

Dramaturgia – Michał Buszewicz, Anna Smolar

Scenografia/kostiumy – Anna Met

Opracowanie muzyczne/Reżyseria świateł – Rafał Paradowski

Asystent ds. organizacyjnych/Inspicjent/Sufler – Monika Jabłońska-Sowa

Asystent scenografa – Stefania Jabłońska

 

Obsada

 

Justyna Janowska

Edyta Ostojak

Sonia Roszczuk – gościnnie

Jolanta Rychłowska

 

Daniel Dobosz

Przemysław Gąsiorowicz

Maciej Grubich

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe