Tadeusz Dominik w Wirydarzu

  • 15.03.2019, 13:04 (aktualizacja 15.03.2019, 13:10)
  • Redakcja PL
Tadeusz Dominik w Wirydarzu
Wystawa malarstwa jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych Prof. Tadeusza Dominika. Wystawa pt. Pejzaż, przygotowywana w roku jubileuszu 20-lecia powstania Galerii Wirydarz i jest próbą oddania hołdu Artyście, z którym galeria współpracowała wiele lat.

Zaprezentujemy obrazy pochodzące jeszcze z pracowni Artysty i z kolekcji prywatnych. Wszystkie obrazy malowane w technice olejnej na płótnie i prezentujące ulubiony temat Profesora - pejzaż.

Wystawę tą objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Lublina Pan Krzysztof Żuk, a wernisaż 22 marca o godz. 18.00 zaszczyci swoją obecnością Rodzina Artysty na czele z żoną Cynthią Dominik.

Wystawa potrwa do 18 maja 2019.

Tadeusz Dominik

Urodził się 14 stycznia 1928 roku w Szymanowie. Studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1946-1951, dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa w 1953 roku.

Już w czasie studiów został asystentem w pracowni prof. Wacława Waśkowskiego na Wydziale Grafiki. W Akademii przeszedł wszystkie stopnie kariery: od asystenta do profesora zwyczajnego (1988). Dwukrotnie, w latach 1971-1974 oraz 1987-1989, był dziekanem Wydziału Malarstwa.

Posługuje się różnymi technikami, przede wszystkim malarstwem, ale także rysunkiem, grafiką, tkaniną artystyczną, ceramiką oraz grafiką komputerową.

W latach 1958-1959 przebywał w Paryżu na stypendium Rządu Francuskiego, w latach 1961-1962 w Stanach Zjednoczonych na stypendium Fundacji Forda.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień: nagroda na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale (1955), I nagroda na Festiwalu International dʹart Contemporain w Monte Carlo oraz Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (obie w 1964), w 1973 roku warszawska Nagroda im. Jana Cybisa i Nagroda Rowneya (Londyn). W 2008 otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki.

Prezentował swoje prace na ponad 90 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą, uczestniczył w ponad 340 wystawach zbiorowych na całym świecie.

Prace Tadeusza Dominika znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Narodowej Galerii Zachęta w Warszawie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje oraz wielkiej ilości prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.

Był jednym z najwybitniejszych, współczesnych polskich malarzy. W Galerii Sztuki Wirydarz wystawiał z okazji 10-lecia jej istnienia.

Zmarł w Warszawie w maju 2014 roku

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe