„Całe życie poświęcił Bogu i Ojczyźnie”. Pożegnanie księdza biskupa Alojzego Orszulika

  • 04.03.2019, 12:29
  • Redakcja PL
„Całe życie poświęcił Bogu i Ojczyźnie”. Pożegnanie księdza biskupa Alojzego Orszulika
„Żegnamy wybitną postać polskiego Kościoła drugiej połowy XX wieku. Biskup Alojzy Orszulik całe życie poświęcił Bogu i Ojczyźnie. Dewizą swego biskupiego powołania uczynił słowa „Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom”, którą wiernie realizował aż do ostatnich dni. W naszej pamięci zapisał się postawą żarliwej wiary oraz bezgranicznego umiłowania polskiej wolności. Był przewodnikiem duchowym stojącym na straży wartości religijnych i narodowych, wyznacznikiem tego, co jest dobre i szlachetne” – napisał w liście kondolencyjnym marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu podkreślił w korespondencji, że Kościół i Rzeczpospolita wiele zawdzięczają jego odwadze, mądrości i doświadczeniu. „Był bowiem naszym przewodnikiem, który przeprowadził nas przez proces transformacji ustrojowej. Cieszył się zaufaniem Ojca Świętego Jana Pawła II, prymasów Polski Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa. Dzięki szerokiej wiedzy oraz znakomitym umiejętnościom negocjacyjnym stał się kluczowym uczestnikiem rozmów, które doprowadziły do pokojowych przemian i zwołania Okrągłego Stołu, który stał się pierwszym krokiem do odbudowy demokratycznej Polski”.

„Całym swoim życiem wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. W swoich kazaniach z wielką mocą i odwagą uczył patriotyzmu, który pojmował jako miłość surową i wymagającą. Łatwo wzruszał się dramatami ludzkimi. W stanie wojennym pomagał internowanym i ich rodzinom. Był orędownikiem polskiej wsi i spraw chłopskich. Pamiętamy o Jego trudnych negocjacjach z władzami komunistycznymi o utworzeniu Fundacji Rolniczej. Zawsze popierał inicjatywy, które służyły dobru społecznemu” – zaznaczył Marszałek Kuchciński w liście skierowanym na ręce ks. bp. Andrzeja F.Dziuby, ordynariusza diecezji łowickiej.

Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik zmarł w czwartek 21 lutego w wieku 90 lat. Był pierwszym biskupem łowickim. Diecezją kierował w latach 1992 - 2004 r. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalny Caritas. 22 maja 2004 r. przeszedł na emeryturę. Uczestniczył w najważniejszych rozmowach przygotowujących Okrągły Stół. Odegrał bardzo istotną rolę w negocjacjach między władzą a Solidarnością. W latach 1990-1993 był delegatem Stolicy Apostolskiej do negocjacji z rządem polskim konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Jego dewizą posługi biskupiej były słowa: "Christo in aliis sevire" ("Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom").

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka została odprawiona w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe