"Naszą powinnością jest przywracanie dobrego imienia Niezłomnym". Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 04.03.2019, 11:17
  • Redakcja PL
"Naszą powinnością jest przywracanie dobrego imienia Niezłomnym". Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w całym kraju odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy w obronie niepodległości Polski przeciwstawili się sowieckiej agresji. Wzięli w nich udział przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści i ministrowie. W obchodach uczestniczyła również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu. Marszałek Sejmu wziął także udział w ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Uroczystości odbywały się także w kolejnych dniach. Wiele z nich miało miejsce w niedzielę 3 marca. Marszałek Kuchciński skierował listy do uczestników uroczystości i wydarzeń towarzyszących świętu.

W korespondencji odczytanej przez poseł Barbarę Bartuś, Marszałek Sejmu odniósł się do uroczystości, które odbyły się w Gorlicach. "Z dużą satysfakcją przyjąłem informację, że także w tym roku społeczność Gorlic aktywnie włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i nadal kontynuowana jest tradycja Konkursu Pieśni Patriotycznej. Te pieśni pisane żołnierską ręką i poetyckim słowem pozwalały przetrwać najcięższe chwile” - podkreślił Marek Kuchciński.

W kolejnym liście skierowanym do starosty bieszczadzkiego Andrzeja Andrucha, Marszałek Sejmu podziękował za zaproszenie na niedzielny VII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym”, który odbył się w Ustrzykach Dolnych. „Jest świadectwem prawdy o bolesnym dziedzictwie naszej najnowszej historii. Jest jednocześnie wyrazem pamięci i czci, jaką lokalna społeczność otacza tych, którzy walczyli o Polskę wolną i suwerenną” - ocenił marszałek Kuchciński.

Z kolei w korespondencji do Tadeusza Chrzana, starosty jarosławskiego oraz do burmistrza miasta Jarosławia, na VII Edycję Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Marek Kuchciński podziękował „za pamięć i szacunek dla tych, którzy walczyli o Ojczyznę wolną i niezależną od sowieckich wpływów oraz komunistycznej ideologii".

Kierując słowa podziękowania na ręce ojca Wiesława Farona SJ, rektora Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi, gdzie odbyły się uroczyste obchody święta, Marszełek Sejmu podkreślił: „Nie możemy po raz kolejny skazać bohaterów antykomunistycznego podziemia na zapomnienie. Naszą powinnością jest pielęgnowanie historii i przywracanie dobrego imienia Niezłomnym”.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Symboliczna data nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe