Gruzja w UE i NATO kluczowa dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie. Podsumowanie drugiego dnia Polsko-Gruzińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego

  • 01.03.2019, 12:36
  • Redakcja PL
Gruzja w UE i NATO kluczowa dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie. Podsumowanie drugiego dnia Polsko-Gruzińskiego Zgromadzenia Parlamentarnego
Przyjęciem dokumentu końcowego zakończyło się w czwartek w Warszawie pierwsze w historii posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. Podczas dwudniowych obrad, które odbyły się w Sali Posiedzeń Senatu, parlamentarzyści z obu krajów rozmawiali o wspólnej historii i doświadczeniach polsko-gruzińskich stosunków, członkostwie Gruzji w NATO i UE oraz wyzwaniach stojących przed samorządami. „Zgromadzenie potwierdza poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji” - czytamy w konkluzjach sesji.

Wydarzenie zainaugurowały w środę wystąpienia marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz Irakliego Kobakhidze, przewodniczącego gruzińskiego parlamentu. W pierwszym dniu posiedzenia w części poświęconej relacjom polsko-gruzińskim głos zabrali m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz poseł Małgorzata Gosiewska, przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej. W uroczystym otwarciu Zgromadzenia uczestniczyli też szefowie kancelarii Sejmu i Senatu Agnieszka Kaczmarska i Jakub Kowalski. Więcej informacji poniżej - w komunikacie podsumowującym środowe obrady.

W dokumencie końcowym delegaci z parlamentów polskiego i gruzińskiego uznali znaczenie demokracji przedstawicielskiej przy okazji roku obchodów stulecia Zgromadzenia Konstytucyjnego Gruzji oraz stulecia Sejmu Ustawodawczego w Polsce. Podkreślili też rolę współpracy międzyparlamentarnej w stosunkach dwustronnych i stosunkach z państwami sąsiadującymi.

Parlamentarzyści potwierdzili również poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji. „Zgromadzenie Parlamentarne Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji potępia agresję Federacji Rosyjskiej na Gruzję w sierpniu 2008 r. oraz trwającą nielegalną okupację regionów Gruzji, Abchazji i Cchinwali / Osetii Południowej przez Federację Rosyjską” - głosi dokument. Delegaci wezwali Rosję do bezwarunkowego wdrożenia wszystkich zobowiązań wynikających z porozumienia ws. zawieszenia broni i oświadczyli, że niepodległość i integralność terytorialna Gruzji oraz jej przyszłe członkostwo w UE i NATO stanowią kluczowe elementy stabilności demokratycznej, bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego w Europie. „Zgromadzenie wzywa do wdrożenia Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Gruzją w pełnym zakresie i w wyznaczonym terminie” - czytamy w konkluzjach.

Członkowie Zgromadzenia podkreślili także znaczenie umacniania współpracy gospodarczej obu krajów, wyrazili zadowolenie ze skutecznej współpracy na poziomie władz lokalnych i zachęcili do promowania wymiany kulturalnej i naukowej.

Dyskusja w drugim dniu obrad koncentrowała się wokół gruzińskiej drogi do NATO i UE oraz polskiego wsparcia dla aspiracji Gruzji. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan zapewnił, że Polska popiera rozwój współpracy Gruzji z Unią Europejską i Partnerstwem Wschodnim. Zwrócił uwagę na bardzo dynamiczną sytuację polityczną na świecie, hybrydową wojnę informacyjną i cyberataki. Według Adama Bielana głównym celem jest podważenie demokracji państw UE i suwerenności państw Partnerstwa Wschodniego. - Wspólnym wysiłkiem pokonamy istniejące przeszkody na drodze Gruzji do Sojuszu, bo jej w NATO po prostu potrzebujemy - przekonywał wicemarszałek.

Kosma Złotowski, przedstawiciel delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Kaukazem Południowym podkreślił wieloletnią przyjaźń polsko-gruzińską. Przypomniał, że to śp. prezydent Lech Kaczyński lepiej niż jego odpowiednicy na Zachodzie rozumiał, że tylko konkretne działania mogą wyrwać Gruzję z orbity rosyjskich wpływów. - Takie podejście nie zawsze spotykało się ze zrozumieniem państw zachodnich - powiedział. Zauważył, że nawet podpisanie umowy stowarzyszeniowej spotkało się z wątpliwościami europosłów. - To pokazuje, jak ogromna praca jest przed nami, aby to poparcie było większe. Rosja ma wciąż ogromne nieformalne wpływy w wielu europejskich stolicach. Jednak sama Gruzja musi wykonać ogromną prace, aby sprostać tym wyzwaniom - powiedział.

Przewodnicząca Komisji Stosunków Zagranicznych Parlamentu Gruzji Sofio Katsarava podziękowała za wsparcie starań Gruzji o wejście do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Nasze kraje łączą nie tylko długoletnia historia i tradycje, ale także wspólne wyzwania i zagrożenia. Integracja z UE i NATO to najlepsza droga dla Gruzji - oceniła. Mówiła, że dzięki reformom i podpisaniu umowy stowarzyszeniowej polepszyły się relacje gospodarcze i handlowe Gruzji z krajami UE. - Wiemy, że to długi proces i cierpliwie czekamy i robimy wszystko, żeby przekonać członków NATO, że spełniamy wszystkie kryteria, aby być przyjętym - dodała. Podkreśliła też potrzebę wzmocnienia systemu transatlantyckiego dla zwiększenia bezpieczeństwa na świecie.

Czwartkowe obrady Zgromadzenia były również poświęcone doświadczeniom i wyzwaniom związanym z samorządem lokalnym. Gela Samkharauli, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa w gruzińskim parlamencie mówił o reformie samorządowej w Gruzji i współpracy z Polską. - Decentralizacja jest warunkiem koniecznym ugruntowania systemu demokratycznego i podniesienia jakości życia obywateli - zaznaczył. Parlamentarzysta podkreślił, że Gruzja chętnie korzysta z polskich doświadczeń w przeprowadzaniu reformy samorządowej.

Współpracę z gruzińskim miastem Kutaisi przedstawiła wiceprezydent Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska. Wskazała, że zrealizowanych zostało osiem dużych projektów w Kutaisi dotyczących m.in. administracji, szkolnictwa zawodowego, turystyki oraz zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Wiceprezydent dodała, że za przykładem Poznania poszły inne miasta w Wielkopolsce. - Planowane jest także podpisanie umowy o współpracy województwa wielkopolskiego z regionem Imeretia - powiedziała.

Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego mówiła o doświadczeniach współpracy na poziomie regionalnym - między Podkarpaciem i regionem Kachetia w Gruzji. Podkreśliła, że możliwość decydowania o przeznaczaniu środków na konkretne cele lokalne sprzyja zaangażowaniu ludzi na rzecz społeczności. Jak zaznaczyła, w samorządach wzrasta rola kobiet. - Zachęcam panie w Gruzji do angażowania się w pracę w samorządach. Bo to są nasze małe ojczyzny - powiedziała.

Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe