„Wspaniała, wyrazista wizytówka polskości”. Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” z nagrodą im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego

  • 01.03.2019, 12:30
  • Redakcja PL
„Wspaniała, wyrazista wizytówka polskości”. Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” z nagrodą im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego
„Polska kultura jest głęboko zakorzeniona w tradycji wiejskiej. Wielkim orędownikiem rodzimego folkloru był ksiądz biskup Roman Andrzejewski. Ten długoletni krajowy duszpasterz rolników dostrzegał w spuściźnie kulturowej źródło naszej narodowej tożsamości, a w tradycji, ludowej sztuce i obyczajach – fundament dla odradzającej się Polski. Cieszę się, że Nagroda Jego imienia została przyznana tak godnemu reprezentantowi tego, co w polskości najpiękniejsze i najbarwniejsze – Zespołowi Pieśni i Tańca „Mazowsze” – napisał w okolicznościowej korespondencji marszałek Sejmu Marek Kuchciński. List podczas uroczystości odczytała dyrektor generalna kierująca Gabinetem Marszałka Sejmu Katarzyna Mącznik.

„Zespół ten stanowi dziś wspaniałą, wyrazistą wizytówkę polskości. Jest symbolem wszystkiego, co pozwoliło nam przetrwać trudne czasy zaborów, okrucieństwo wojny, a także okres komunistycznego zniewolenia. We wzruszających słowach i melodiach pieśni ludowych, w tańcach, z których słynie, zapisały się najważniejsze dzieje naszej Ojczyzny. Wspaniałe występy „Mazowsza” zawsze przypominają, jak cenny skarb, okupiony ogromnym poświęceniem, otrzymaliśmy od naszych przodków. Za pielęgnowanie od siedemdziesięciu lat narodowego dziedzictwa, piękna folkloru oraz polskiego ducha Zespół zasługuje na szczególne uznanie, szacunek, a przede wszystkim wielkie wyróżnienie, jakie stanowi wręczana dziś Nagroda za rok 2018” – rok stulecia polskiej Niepodległości – podkreślił Marszałek Sejmu.

W 2018 r. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego obchodził swój jubileusz, 70-lecie powstania. Kapituła Nagrody im. ks. biskupa Romana Andrzejewskiego wysoko oceniła, że przez cały ten okres , szczególnie w czasach panowania komunizmu, swym działaniem Zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. Doceniono również rolę jaką „Mazowsze” odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. „Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. „Mazowsze” spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną” – zaznaczono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Gospodarzem uroczystości w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie był ks. bp. Artur Miziński Sekretarz Generalny Episkopatu Polski.

Nagroda im. ks. Bp. Romana Andrzejewskiego przyznawana jest przez Fundację Solidarna Wieś za zasługi dla polskiego rolnictwa, rozwoju cywilizacyjnego, gospodarczego, kulturowego wsi. Wręczona została już po raz 15-ty. Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, ks. abp. Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr. Stanisław Jaromi, ks. prał. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański.

Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe