Pierwsza sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. Relacja z inauguracyjnego dnia obrad

  • 28.02.2019, 12:23
  • Redakcja PL
Pierwsza sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. Relacja z inauguracyjnego dnia obrad
To bez wątpienia historyczne wydarzenie w relacjach na linii Warszawa - Tbilisi. W środę w senackiej Sali Posiedzeń rozpoczęła się pierwsza sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji z udziałem przedstawicieli Sejmu, Senatu i gruzińskiego parlamentu. - Łączy nas współpraca, którą dzisiaj podnosimy na najwyższy poziom - podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając dwudniowe obrady.

Jak zaznaczył Marszałek Sejmu, zwołanie sesji to wynik wzmocnienia kontaktów między Polską i Gruzją w ostatnich dwóch latach, co znalazło wyraz w porozumieniu o partnerstwie strategicznym obu parlamentów, przyjętym w grudniu 2017 r. w Warszawie. - Dzieje stosunków polsko-gruzińskich są szczególnie bliskie ze względu na historyczne podobieństwo naszych doświadczeń, związanych z walką o niepodległość i własną państwowość - zaakcentował. Przypomniał, że oba narody odzyskały niepodległość w 1918 r.

Marek Kuchciński zwrócił uwagę na powiązanie Gruzji z UE i NATO. - To ważne dla bezpieczeństwa Gruzji i całego makroregionu, tym bardziej, że doznała ona bezpośredniego zagrożenia w czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 r. - ocenił Marek Kuchciński. - Wtedy to śp. prezydent Lech Kaczyński podjął bezprecedensową akcję obrony Gruzji, do której pozyskał prezydentów i premierów państw Europy Środkowej - podkreślił. Przywołał w tym kontekście podjętą przez Sejm uchwałę upamiętniającą 10. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję i akcję podjętą przez śp. Prezydenta .

W swoim wystąpieniu Marszałek Sejmu podkreślił, że Polska bardzo ceni sobie międzynarodową aktywność parlamentu Gruzji, szczególnie w inicjatywach wielostronnych i regionalnych. - Cieszy nas zawsze niezawodny udział przedstawicieli gruzińskiego parlamentu w Szczytach Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej - mówił Marek Kuchciński.

Na łączącą Polskę i Gruzję podobną historię zwrócił także uwagę przewodniczący gruzińskiego parlamentu Irakli Kobakhidze. Zauważył, że pomimo dużej odległości geograficznej między naszymi państwami jest wielka sympatia. - Z dumą patrzymy na to wielkie przedsięwzięcie - Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Gruzji - stwierdził Irakli Kobakhidze. Dodał, że relacje Polski i Gruzji są długotrwałe i pełne wzajemnego szacunku oraz przyjaźni. - Gruzja widzi polskich przyjaciół jako most łączący nas z Zachodem - zaznaczył szef gruzińskiego parlamentu. Irakli Kobakhidze podziękował Polsce za wspieranie gruzińskich dążeń do Unii Europejskiej i NATO. Skierował też podziękowania do polskich władz za wsparcie niepodległości oraz integralności terytorialnej Gruzji.

Według marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego Polacy i Gruzini podobnie oceniają stan stosunków międzynarodowych i źródło ich destabilizacji upatrują w tym samym miejscu. - Gdy śp. prezydent Lech Kaczyński w 2008 r. powiedział: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a potem może i mój kraj, Polska”, mówił to, co myśli większość Polaków, dowiadując się o kolejnej rosyjskiej napaści na sąsiada.

Marszałek Karczewski ocenił, że Gruzja jest ważna dla Polski w wymiarze politycznym. - Działania Kremla musza być blokowane wszędzie, gdzie istnieje dla Rosji pokusa uciekania się do przemocy. Najskuteczniejszym tego instrumentem jest NATO - tłumaczył. W ocenie Stanisława Karczewskiego Gruzja jest istotna dla Polski, gdyż jest krajem kluczowym dla udrożnienia tranzytu surowców energetycznych z Morza Kaspijskiego do Europy. - Polska niezmiennie popiera gruzińskie starania o pełne członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim - podkreślił Marszałek Senatu. Wyraził też uznanie dla postępu Gruzji na drodze do integracji europejskiej. - Gruzini zawsze będą mogli liczyć na polskie wsparcie na tym szlaku - zapewnił Stanisław Karczewski.

Po oficjalnym otwarciu posiedzenia odbyła się dyskusja poświęcona historii relacji obu krajów. Wśród prelegentów był minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef MSZ mówił o dobrym klimacie stosunków łączących Polskę i Gruzję. - Narody polski i gruziński łączy nie tylko głęboka przyjaźń, ale i umiłowanie wolności. Łączy nas historyczne podobieństwo doświadczeń związanych z walką o niepodległość i silniejszymi sąsiadami - tłumaczył minister Czaputowicz.

Szef MSZ zaznaczył, że problem suwerenności Gruzji na całym terytorium nie został zamknięty. - Na forum międzynarodowym Polska niezmiennie popiera integralność terytorialną Gruzji i jej suwerenność w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Jak dodał Jacek Czaputowicz, Polska opowiada się za politycznym uregulowaniem problemów wynikających ze zbrojnej agresji Rosji na suwerenną Gruzję. - Wierzymy w trwałe zakorzenienie Gruzji w Europie poprzez przystąpienie w przyszłości do UE i euroatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Rozwój i bezpieczeństwo Gruzji leży w interesie Polski, Europy i całej wspólnoty międzynarodowej - twierdzenie to jest podstawą wyznaczenia kierunku działania polskiej dyplomacji - zaznaczył.

Przewodniczący Grupy Gruzińsko-Polskiej Giorgi Volski podkreślił, że Polska uznała niezależność Gruzji wcześniej niż inne kraje. Zwrócił uwagę na wkład marszałka Józefa Piłsudskiego w rozwój wzajemnych relacji. Zaznaczył, że zawsze polegały one na wspieraniu się i ścisłej współpracy, czego wyrazem jest obecna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. Giorgi Volski wskazał, że dobra współpraca między obydwoma krajami dotyczy nie tylko stosunków dyplomatycznych i parlamentarnych. Podkreślił, że ma ona także wymiar praktyczny, czego przykładem jest współpraca w zakresie edukacji i szkolnictwa wyższego. Przewodniczący mówił także o rozwoju turystyki. - Polscy turyści czują się w Gruzji komfortowo i bezpiecznie. Dlatego wybierają Gruzję, aby ją zwiedzać i tu odpocząć - powiedział.

Najnowszą historię relacji obu państw przypomniała Małgorzata Gosiewska, przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej. - Nie mamy trudnych spraw, które nas dzielą. Nasze dzisiejsze spotkanie ma na celu jeszcze większe zbliżenie - powiedziała. Przewodnicząca zwróciła uwagę na wkład śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w zacieśnianie wzajemnych stosunków i nadanie im nowego wymiaru. - W czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński odwiedził Gruzję siedem razy. Zawsze też na wszystkich forach głośno wspierał Gruzję w jej aspiracjach europejskich i euroatlantyckich - podkreśliła. Małgorzata Gosiewska zaznaczyła, że prezydent Kaczyński starał się zbudować współpracę państw byłego bloku sowieckiego. - Łączyła nas wspólnota interesów w stosunkach z Rosją oraz poszukiwanie możliwości ograniczenia rosyjskiej dominacji w wydobyciu, sprzedaży i transporcie surowców energetycznych - dodała.

Dr David Kolbaia ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał historię oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej, którego losy są świadectwem wspólnej historii Polski i Gruzji. Został on odznaczony orderem Virtutti Militari za walkę w obronie Polski w czasie drugiej wojny światowej.

W uroczystym otwarciu historycznej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji oprócz delegatów z Sejmu, Senatu i gruzińskiego parlamentu uczestniczyli także szefowie kancelarii obu polskich Izb Agnieszka Kaczmarska i Jakub Kowalski.

 

***


Zgromadzenie Polska - Gruzja zostało powołane w celu rozwijania i umacniania przyjaźni oraz współpracy między parlamentami obu państw. Zadaniem nowego gremium jest rozpatrywanie spraw interesujących Izby oraz przyjmowanie wspólnych stanowisk. Sesje plenarne Zgromadzenia będą odbywać się raz w roku, na przemian w Polsce i w Gruzji. Na czele polskiej delegacji stoi wicemarszałek Senatu Maria Koc, a wiceprzewodniczącą jest poseł Magdalena Kochan.

Sejm podjął uchwałę o powołaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji 22 marca 2018 r., a 11 kwietnia 2018 r. analogiczny dokument przyjął Senat. Natomiast w parlamencie Gruzji to nowe forum współpracy polsko-gruzińskiej utworzono 20 kwietnia 2018 r. Statut Zgromadzenia podpisał 5 listopada 2018 r. w Tbilisi marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas oficjalnej wizyty w Gruzji.

 

 

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe