czwartek, 28 marca 2024 09:44
Reklama

Stulecie Sejmu Ustawodawczego na znaczku pocztowym. Oficjalna prezentacja

Wydany przez Pocztę Polską we współpracy z Kancelarią Sejmu, znaczek okolicznościowy - upamiętniający stulecie Sejmu Ustawodawczego - został w czwartek zaprezentowany w Parlamencie. W wydarzeniu wzięła udział wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, która w imieniu marszałka Marka Kuchcińskiego odczytała list do zgromadzonych gości.
Stulecie Sejmu Ustawodawczego na znaczku pocztowym. Oficjalna prezentacja

Marszałek Sejmu podziękował za wkład w upowszechnianie wiedzy o Sejmie Ustawodawczym i jego dorobku, bo jak podkreślił „choć jest on imponujący, to wciąż mało znany i niedoceniany”.

„Ogrom dzieła ustawodawczego, jaki stanął przed posłami pierwszego powojennego Sejmu, miał swoje źródło w różnorodności prawa obowiązującego w poszczególnych dzielnicach. Parlamentarzyści musieli zmierzyć się z problemami wynikającymi z dawnej polityki zaborców. Z dnia na dzień podejmowali strategiczne decyzje dotyczące kierunków polityki zagranicznej i dalszego rozwoju. Dla dobra Rzeczypospolitej przezwyciężyli wewnętrzne antagonizmy często poświęcając swoje przekonania” - czytamy w korespondencji.

Marszałek Kuchciński wskazał również na duże zasługi w pracach Sejmu Ustawodawczego marszałka Wojciecha Trąpczyńskiego, który „całe swoje życie poświęcił pracy dla wolności i pomyślności Ojczyzny”.

To właśnie jego portret zdobi okolicznościowy znaczek „100 lat Sejmu Ustawodawczego”. Jego autorem jest Jan Konarzewski. Znaczek powstał w oparciu o portret marszałka Trąmpczyńskiego pędzla Antoniego Cygana, który jest częścią kolekcji obrazów Marszałków Sejmu II RP odsłoniętej przez marszałka Kuchcińskiego w Sejmie 9 listopada 2018 r.

Podczas uroczystości została także wyeksponowana tablica przedstawiająca kolekcję znaczków emisji „Sejm 1919 roku” wydana 100 lat temu dla podkreślenia pierwszych obrad Sejmu w Niepodległej Polsce. W wydanej wówczas kolekcji, znalazły się znaczki z wizerunkami Orła Białego oraz znaczki przedstawiające Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W kolekcji nie mogło zabraknąć również znaczka przedstawiającego Marszałka pierwszego Sejmu w wolnej Rzeczypospolitej - Wojciecha Trąmpczyńskiego.

W uroczystości udział wzięli także: szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska wraz z zastępcą Adamem Podgórskim, prezesi Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski i Wiesław Włodek oraz parlamentarzyści.


Podziel się
Oceń

Komentarze