75.rocznica Bitwy pod Marysinem

  • 05.02.2019, 10:22
  • Marcin Abramek
75.rocznica Bitwy pod Marysinem Marcin Abramek
W sobotę 2 lutego odbyła się 75. rocznica bitwy pod Marysinem. Obchody rocznicowe rozpoczęła Msza Święta w intencji poległych Partyzantów Oddziału „Szarugi” w Kościele parafialnym pw. Św. Stanisława BM w Lublinie

W dniu 2 lutego 1944 r. oddział Armii Krajowej płk. Aleksandra Sarkisowa ps. "Szaruga" zmierzający do punktu zrzutu w Kijanach, zatrzymał się w Marysinie i został zaskoczony przez Niemców. Podczas walki z 34 osobowego oddziału "Szarugowców" zginęło 22 partyzantów, a czterech zostało ciężko rannych. W trakcie działań zbrojnych ucierpiała również ludność wsi Marysin.

 

Po mszy uczestnicy obchodów udali się do Marysina pod pomnik poległych, by złożyć wieńce, wiązanki i zapalić znicze. W asyście pocztów sztandarowych wieńce złożył m.in. pan Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski. W imieniu Gminy Jastków wieniec złożyła pan Andrzej Dec Zastępca Wójta Gminy Jastków wraz radnymi. W imieniu Prezydenta Miasta Lublin pan Zdzisław Niedbała. Hołd poległym za Ojczyznę oddali także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady, stowarzyszeń kombatanckich oraz społeczności lokalnej. W imieniu oddziału AK „Szarugi” wiązankę złożyła Krystyna Marczewska, żona Stanisława Marczewskiego, żołnierza AK, uczestnika walk pod Marysinem.

 

Obchody tegorocznej rocznicy bitwy wzbogacone zostały o Szkołę Podstawową w Snopkowie, obok której w 2018 roku posadzony został Dąb Pamięci poświęcony Żołnierzom Oddziału „Szarugi”. Uczniowie oraz społeczność lokalna opiekując się tym miejscem kultywują pamięć o bohaterskich powstańcach.

Po zakończonej ceremonii młodzi artyści z Szkoły Podstawowej zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przypominający historię krwawych walk pod Marysinem

Marcin Abramek

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe