Port Lotniczy Lublin wspiera CarSharing

  • 29.01.2019, 12:46
  • Redakcja PL
Port Lotniczy Lublin wspiera CarSharing pixabay.com
CarSharing, popularnie zwany samochodami na minuty, to coraz popularniejsza forma transportu w aglomeracjach oraz między miastami. Dzięki dużej dostępności samochodów, szybkiej rejestracji, łatwości korzystatnia i przystępnej cenie, CarSharing stał się doskonałym uzupełnieniem transportu publicznego i alternatywą dla posiadania prywatnego samochodu. Dzięki temu, że z jednego samochodu korzystać może kilka osób dziennie, auta nie zajmują miejsc parkingowych, jak w przypadku pojazdów prywatnych, które ponad 90% czasu stoją bez użycia. Ponadto, usługa świadczona jest na samochodach hybrydowych i niskoemisyjnych, które emitują zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, w porównaniu do statystycznego samochodu prywatnego.

 

Po niedawnym zaingerowaniu usługi CarSharingu w Lublinie, firma PANEK CarSharing zgłosiła się z prośbą o udostępnienie miejsc parkingowych na terenie Portu Lotniczego Lublin.

-Mamy już za sobą negocjacje z Lotniskiem Okęcie i Modlin, żaden z portów nie zgodził się na bezpłatne korzystanie z parkingu, tym bardziej jest nam miło, że Zarząd Lublin Airport, taką zgodę wydał. Odbieramy to jako wkład w rozwój usługi, jest to ogromne wsparcie dla mieszkańców aglomeracji lubelskiej i okolicznych miejscowości. Wkrótce planujemy rozszerzenie naszej strefy wynajmu samochodów w Lublinie i okolicach, co spowoduje, że jeszce więcej osób dojedzie na lotnisko łatwo, szybko i tanio. - informuje Leszek Leśniak, Dyrektor Usługi Panek CarSharing

Udostępnienie miejsc na terenie Portu Lotniczego Lublin, spowoduje zdecydowane polepszenie komunikacji pomiędzy miastem Lublin, a lotniskiem. Dzięki zwolnieniu z opłat, dojazd na lotnisko będzie zdecydowanie tańszy, w porównaniu do Warszawy i Modlina, gdzie użytkownicy płacą 9 zł za pozostawienie i 9 zł za wynajem samochodu na terenie portów.

W celu skorzystania z parkingu na terenie Lublin Airport należy pobierać bilet z automatu przy wjeździe, samochód można zatrzymać w dowolnym miejscu. Wyjazd z parkingu odbywa się po uprzednim odebraniu nowego biletu z biura obsługi parkingu.

-Jesteśmy zadowoleni z dostępności tej nowej usługi dla naszych pasażerów. Realizowany przez naszego partnera projekt carsheringu wpisuje się w intermodalne założenia naszej infrastruktury, łączącej różne środki transportu, a dodatkowo uwzględnia niezwykle ważne aspekty środowiskowe. - dodaje prezes portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz

Dzięki wsparciu Lublin Airport oraz przy pomocy Urzędu Miasta Lublin, usługa CarSharingu może się rozwijać dynamicznie. PANEK CarSharing udostępnił Lublinianom 100 samochodów Toyota Yaris oraz możliwość podróży i pozostawiania samochodów zarówno w strefie Warszawy, jak i Lublina. Dzięki temu, Użytkownicy Lublina zyskali dostęp do floty ponad 1 000 samochodów, które znajdują się w warszawskiej flocie PANEK CarSharing.

- Zrównoważony rozwój jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Jesteśmy tego świadomi dlatego Lublin od lat rozbudowuje transport miejski ukierunkowany na elektromobilność oraz niskoemisyjność. Elektryczne autobusy, system rowerów miejskich a ostatnio carsharing samochodów hybrydowych to działania potwierdzające naszą wysoką pozycję w Polsce w zrównoważonym rozwoju. Nasze miasto intensywnie się rozwija na co niewątpliwie miał również sukces Lublin Airport, który obsłużył już ponad 1,5 mln pasażerów. Dlatego bardzo mocno wspieraliśmy idee nawiązania współpracy pomiędzy Lublin Airport a firmą Panek aby podróżni mieli jeszcze łatwiejszy i ekonomiczniejszy dojazd z lotniska do centrum miasta. -dodał dr Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości.

CarSharing to usługa nowa, która wymaga edukacji społecznej i wsparcia władz lokalnych. Dzięki sprzyjającym przepisom i korzystnym decyzjom, CarSharing ma szansę zastąpić wiele wysokoemisyjnych samochodów prywatnych, których import jest wciąż na zastraszająco wysokim poziomie.

Udostępnienie usługi, która jest wygodna i przystępna cenowo, spowoduje, że wiele osób zrezygnuje z importu, czy posiadania samochodu prywatnego, co wydarzyło się już w wielu europejskich miastach.

Póki co Polska przoduje w czołówce państw, w których jakość powietrze pozostawia wiele do życzenia. CarSharing ma szansę spowodować, że jednym samochodem będzie podróżować kilka, a nawet kilkanaście osób, co nie tylko zwiększy liczbę dostępnych miejsc postojowych, ale też spowoduje znaczenie zmniejszenie emisji spalin, w efekcie czego polepszy się komfort życia mieszkańców. Wraz z rozwojem infrastruktury, flota obecnych samochodów CarSharingowch będzie zastępowana samochodami eklektycznymi, co przy odpowiednim rozwoju źródeł pozyskiwania energii elektrycznej, może doprowadzić do znacznej poprawy jakości powietrza w Polsce.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe