Przeprowadźmy prawdziwe referendum lokalne

  • 15.01.2019, 09:44
  • Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica”
Przeprowadźmy prawdziwe referendum lokalne Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica”
Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica” 14 stycznia 2019 roku złożyła petycję do Prezydenta Miasta Lublin o zmianę proponowanego pytania referendalnego, rozszerzenie zakresu pytań oraz przeprowadzenia referendum wraz z wyborami do lubelskich Rad Dzielnic.

- Zapowiedz przeprowadzenia referendum w zaproponowanej na konferencji prasowej formie w chwili obecnej przypomina bardziej element działań PRowych dewelopera niż realną chęć włączenie mieszkańców w proces podjęcia decyzji o przyszłości terenu Górek Czechowskich - mówi Filip A. Trubalski, Prezes Zarządu Fundacji Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica”.

Przede wszystkim Fundacja „Nasza Dzielnica” postuluję o zmianę treści zapowiedzianego pytania poprzez jego skrócenie oraz uszczegółowienie. W tym celu, oprócz petycji, został złożony wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie ustalonej formy prawnej i ewentualnej odpłatności przekazania ok. 75 ha terenu przez dewelopera oraz wysokości kwoty zadeklarowanej przez niego na poczet stworzenia „zieleni publicznej przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów”.

Propozycja pytania referendalnego:

„Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania w kwocie …... …… zł jako zieleni publicznej.”

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym – referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania. W 2019 roku odbędą się wybory do Rad Dzielnic będących jednostkami pomocniczymi samorządu. Średnia frekwencja w ostatnich wyborach wyniosła 7,49 %.

- Równoczesne przeprowadzenie wyborów do lubelskich rad dzielnic oraz referendum lokalnego przyczyni się do obopólnych korzyści, ponieważ pozwoli na zwiększenie zainteresowania mieszkańców działalnością organów jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego, a referendum będzie bezwzględnie wiążące dla władz. Nie możemy również zapominać o kosztach - zaznacza Filip A. Trubalski.

Koszt przeprowadzenia referendum szacowany jest na ok. 350-500 tys. zł. Tym samym mając na uwadze racjonalność dysponowania finansami publicznymi oraz spełnienie minimum frekwencyjnego zasadnym jest połączenie wyborów do organów jednostek pomocniczych i proponowanego referendum lokalnego.

Ostatnią kwestią, która została zaproponowana w złożonej petycji jest propozycja rozszerzenia zakresu referendum o zagadnienia będące w ostatnich latach przedmiotem wniosków i petycji mieszkańców Lublina tj. m.in.:

• wzrostu wysokości kwoty rezerwy celowej rad dzielnic w perspektywie czterech lat do wysokości na przykład 500 000, 00 zł;

• odbudowy Lubelskiej Kolei Miejskiej;

• wprowadzenia otwartego naboru na członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

• powstania w obrębie dzielnicy Sławinek w Lublinie wielofunkcyjnego budynku o charakterze użyteczności publicznej;

• stworzenia polityki celowości i limitów zaciągania nowych pożyczek i kredytów przez Gminę Lublin wobec bieżącego długu publicznego.

Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica” wspiera i promuje rozwiązania prawne, gospodarcze, społeczne oraz kulturowe w zakresie działalności jednostek pomocniczych Miasta Lublin, podejmuje przedsięwzięcia na rzecz stworzenia platformy komunikacji między Radami Dzielnic oraz zwiększenia zaangażowania obywateli w rozwój postaw społeczeństwa obywatelskiego. W ostatnich latach Fundacja była autorem „Niezbędnika” Mieszkańca - zbioru najważniejszych informacji na temat lubelskich Rad Dzielnic, realizatorem projektu „Świadomy obywatel - Rady Dzielnic, tu zaczyna się aktywność obywatelska”, współrealizatorem projektu „Jawny Lublin 2017 w ramach, którego zorganizowano I Forum Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic” oraz przeprowadzono szkolenia oraz monitoring lubelskich organów jednostek pomocniczych.

Fundacja Wspierania Samorządności „Nasza Dzielnica”

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe