UMCS: Wręczenie medali red. Marianowi Turskiemu

  • 10.01.2019, 10:13
  • BP UMCS
UMCS: Wręczenie medali red. Marianowi Turskiemu Polityka
14 stycznia o godz. 16:00 w Trybunale Koronnym w Lublinie (ul. Rynek 1) odbędzie się uroczystość wręczenia redaktorowi Marianowi Turskiemu Medalu Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska oraz Medalu 700-lecia Miasta Lublin.

Medal Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, czyli „zasłużony dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej” przyznawany jest przez Senat UMCS jako forma wyrażenia wdzięczności i uhonorowania wieloletniej współpracy z uczelnią.

Z inicjatywą odznaczenia Mariana Turskiego – działacza społecznego, historyka i dziennikarza – wystąpił Wydział Politologii UMCS, biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę z redaktorem. Marian Turski wielokrotnie odwiedzał Wydział, m. in. jako uczestnik konferencji i spotkań w salonie „Polityki”. Od 2012 roku zasiada w Kapitule Stypendium im. Leopolda Ungera, która jest afiliowana przy UMCS. Sprawuje merytoryczną opiekę nad laureatami stypendium, a także praktykantami z naszego Uniwersytetu w redakcji „Polityki”. Od wielu lat współpracuje z Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu (UMCS), m. in. przy wydawaniu książek.

Red. Turski jest szefem działu historycznego tygodnika „Polityka”. To także wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, wiceprezydent Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej,
członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, a także jeden ze współtwórców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przewodniczący Rady Muzealnej. Za swoją pracę na rzecz kultury, praw człowieka i pojednania został odznaczony m.in. Odznaką Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka, medalem Gloria Artis, Orderem Odrodzenia Polski, francuską Legią Honorową i niemieckim Wielkim Krzyżem Zasługi.

BP UMCS
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe