Jaki Sylwester, taki cały rok

  • 31.12.2018, 10:04
  • KK
Jaki Sylwester, taki cały rok Maciej Rukasz
Ostatni dzień roku kalendarzowego to idealna okazja do podsumowań, dojrzałych wniosków i planów na przyszłość. Podczas witania Nowego Roku i żegnania tego, który odchodzi nie może jednak zabraknąć: szampana, rozgrzanego do czerwoności parkietu, dobrego humoru, szczerych życzeń i zabawy do białego rana. To wszystko jest obowiązkowe… Na szczęście, w przygotowaniach sylwestrowych atrakcji naszym lokalnym rządzącym nie brakuje doświadczeń i kompetencji.

Tradycją lat ubiegłych, w większości miast i miasteczek naszego regionu lokalne władze zadbają o to, aby szampańskiej zabawy nikomu nie brakowało. Luki w domowych budżetach lub zwyczajny brak ochoty uczestnictwa w wystawnych przyjęciach sylwestrowych – nie muszą pozbawiać nas możliwości wzięcia udziału we wspólnym i radosnym świętowaniu. 31 grudnia na Lubelszczyźnie nie zabraknie sylwestrowych koncertów, dobrej muzyki, fajerwerków i noworocznych życzeń.

W stolicy województwa tematem tegorocznej zabawy sylwestrowej będzie Unia Lubelska. Sylwester Miejski odbędzie się na dwóch scenach – po dwóch stronach deptaka Krakowskiego Przedmieścia.

Dokładnie 450 lat temu rozpoczęły się negocjacje polsko-litewskie na temat tworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która dziś nazywa się Unią Lubelską. Dlatego podczas nadchodzącej nocy sylwestrowej rozpoczną się oficjalne obchody 450-lecia Unii Lubelskiej.

To właśnie na Placu Litewskim stacjonował obóz, w którym mieszkali Litwini prowadzący negocjacje warunków zawarcia Unii Lubelskiej. Król Polski oraz szlachta i możnowładcy mieszkali w tym czasie na Zamku Lubelskim i Starym Mieście. Ze względu na te wydarzenia i historyczną lokalizację, Sylwester Miejski poprzez ustawienie dwóch scen na końcach lubelskiego deptaka, będzie muzycznie nawiązywał do dialogu polsko-litewskiego. Na Placu Łokietka stanie scena polska, na Placu Litewskim, obok pomnika Unii Lubelskiej, scena litewska. O oprawę muzyczną w klimacie muzyki klubowej i karnawałowego rock and rolla zadbają DJe z obu krajów.

Atrakcje związane z Festiwalem Bożego Narodzenia w Lublinie potrwają do 13 stycznia. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.swieta.lublin.eu.

Na liście świętujących miast regionu nie zabraknie również Chełma. W mieście „białego niedźwiedzia”, zgodnie z zapowiedziami prezydenta Jakuba Banaszka, także odbędzie się sylwestrowy koncert. Na Placu Łuczkowskiego dla chełmskiej publiczności wystąpią zaproszeni artyści. Miejscy radni nie zorganizują natomiast pokazu fajerwerków. Swoją decyzję tłumaczą dobrem mieszkańców centrum miasta oraz zwierząt.

W Puławach Sylwester Miejski odbędzie się na Placu Chopina. Na scenie zagra zespół JMM Band w składzie: Jadwiga Malinowska, Mateusz Kowalczyk i Michał Głos. O północy mieszkańcom życzenia złożą władze miasta.

Zorganizowanych sylwestrowych imprez nie zabraknie również w mniejszych miastach i miasteczkach regionu. Do szampańskiej zabawy podczas sylwestrowej nocy przygotowują się także małe wiejskie społeczności, które w wielu przypadkach będą świętować w funkcjonujących świetlicach.

KK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe