Siła krwi Terytorialsów

  • 19.12.2018, 10:04
  • kpt. Damian STANULA - OFICER PRASOWY
Siła krwi Terytorialsów 2. LBOT
Lubelscy Terytorialsi podsumowali tegoroczne zbiórki krwi prowadzone na rzecz mieszkańców naszego regionu. W sumie żołnierze OT oddali ponad 420 litrów tego bezcennego daru, stając się liderem donacji krwi w WOT.

Żołnierze WOT oddali w tym roku ponad 1100 litrów krwi, z czego ponad 460 litrów Terytorialsi z Lubelszczyzny. W sumie zorganizowano kilka, ogólnopolskich akcji HDK, takich jak: „Krwioobieg Terytorialsa”, „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel Krew” oraz „100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości”. Żołnierze 2. LBOT aktywnie uczestniczyli we wszystkich tych przedsięwzięciach, a także prowadzili swoje, lokalne zbiórki. Już planują kolejne - 2 stycznia 2019 r. rusza akcja pod hasłem „Nowy rok, nowe życie, ty decydujesz, czy komuś krew ofiarujesz”.

Zbiórki krwi na rzecz społeczności lokalnych są mocno wpisane w misję i zadania żołnierzy obrony terytorialnej. Bardzo ważnym aspektem tego typu akcji jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do tzw. „alarmowego oddania krwi” - zgodnie z hasłem Terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT wzrasta, wraz z rozwojem formacji. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i zasilić system jeszcze większą ilością zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

„Krwioobieg Terytorialsa”

Kluczowym dla WOT projektem HDK jest „Krwioobieg Terytorialsa”. Jego główne cele to: poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Ważnym aspektem projektu jest również propagowanie zdrowego stylu życia, a także idei transplantacji. Ambitny cel jaki postawili sobie żołnierze tj. zasilenie systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa w 2018 roku o tysiąc litrów krwi, został osiągnięty.

Warto podkreślić, że w akcję zaangażowało się sześć brygad sformowanych w pierwszym etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

W gotowości do „alarmowego oddawania krwi”

Bardzo ważnym aspektem projektu jest budowanie zdolności do utrzymywania stałej gotowości żołnierzy OT do tzw. „alarmowego oddania krwi”. Zgodnie z założeniami, w razie nagłej konieczności, np. wypadków czy klęsk żywiołowych, WOT dysponują grupą krwiodawców, którzy mogą natychmiast oddać krew dla potrzebujących. W tym celu, w każdej kompanii lekkiej piechoty powołano koordynatora HDK, który odpowiada za utrzymanie systemu oddawania krwi, planowane akcje krwiodawstwa, a także, w przypadku nagłej potrzeby, za organizację akcji alarmowych.

kpt. Damian STANULA - OFICER PRASOWY

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe