Cukrzyca i jej powikłania

  • 12.12.2018, 09:21
  • Redakcja PL
Cukrzyca i jej powikłania pixabay.com
Cukrzyca z powodu wieloletniego przebiegu może prowadzić do powstania przewlekłych powikłań. Jeżeli choroba jest źle wyrównana, ryzyko wystąpienia i postępu powikłań wzrasta. Osoby, u których cukrzyca na przestrzeni wielu lat była dobrze wyrównana mają szansę ustrzeżenia się od ich niebezpiecznych skutków.

Przewlekłe powikłania cukrzycy to uszkodzenia różnych tkanek i narządów, skutkujące ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Jeżeli cukrzyca jest nieleczona bądź kontrolowana w niewłaściwy sposób należy spodziewać się groźnych powikłań. Można ich uniknąć poprzez stałą kontrolę stężenia glukozy we krwi i prawidłowe leczenie. W innym przypadku zbyt wysokie stężenie glukozy może prowadzić do zniszczenia naczyń krwionośnych i nerwów. Grozi to pojawieniem się m.in.:

- choroby układu krążenia – wystąpieniem miażdżycy tętnic i wielu schorzeń sercowo-naczyniowych (w tym zawałów serca i udarów mózgu);

- nefropatii cukrzycowej – prowadzącej do trwałego uszkodzenia nerek;

- retinopatii cukrzycowej – mogącej doprowadzić do utraty wzroku;

- neuropatii cukrzycowej – dającej początek zaburzeniom czuciowo-ruchowym;

- zespołu stopy cukrzycowej – zmian na stopie wynikających z uszkodzeń nerwów lub naczyń obwodowych. Powodem ich wystąpienia jest nieleczona cukrzyca lub leczona przez długi okres w nieodpowiedni sposób.

Kontrolując cukrzycę możesz sprawić, że Twoje życie będzie prostsze i bezpieczniejsze.

Redakcja PL
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe