Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym: Wernisaż międzynarodowej wystawy

  • 11.12.2018, 09:42
  • Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym: Wernisaż międzynarodowej wystawy Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza w sobotę 15 grudnia o godz. 13:00 na wernisaż wystawy „Na wyciągniecie ręki... Malarstwo, rzeźba, rysunek”. W Galerii Wystaw Czasowych przy kazimierskim Rynku 19 zaprezentujemy dorobek artystów biorących udział w pięciu edycjach Międzynarodowego Pleneru Artystycznego im. Anny Górskiej.

Kazimierz Dolny i Zakopane to dwa wyjątkowe punkty na artystycznej mapie Polski. Obydwa miejsca od dziesięcioleci przyciągały swym kolorytem malarzy, rzeźbiarzy, poetów i fotografów. Artyści chętnie powracali do nich na plenery, a wielu z nich postanowiło w nich zamieszkać. Kazimierz w naturalny sposób stał się zapleczem dla środowiska artystów warszawskich, do Zakopanego natomiast chętnie zjeżdżali artyści krakowscy. Z biegiem czasu obydwa miasteczka stały się koloniami artystycznymi – miejscami, których walory przyrodniczo-historyczne inspirowały mieszkających w nich artystów do intensywnej pracy twórczej. Statut ten właściwie zachowały do dziś, co stanowi wyjątek, gdyż większość europejskich kolonii artystycznych pozostaje dziś tylko barwnym wspomnieniem...

Na to, że Kazimierz i Zakopane były niezwykle atrakcyjnymi miejscowościami dla artystów wpływało kilka czynników – topografia terenu, folklor, kultura i sposób życia mieszkańców, miejscowe zabytki. Jednak to przede wszystkim walory przyrodnicze sprawiały, że miasteczka te były niczym magnez przyciągający wrażliwe na piękno natury osoby. Położony pomiędzy Wisłą, a zielonymi wzgórzami Kazimierz i ulokowane u podnóża Tatr Zakopane stanowiły – niezależnie od pory roku – niewyczerpalne źródło inspiracji twórczych i zachwytu.

Prezentowana obecnie w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym poplenerowa wystawa „Na wyciągnięcie ręki... Malarstwo, rzeźba, rysunek” z powodzeniem wpisuje się w profil działalności naszego Muzeum, która ma za zadanie m.in. promocję zjawiska polskich i europejskich kolonii artystycznych. Co więcej, stanowi ciekawe dopełnienie założeń realizowanego od kilku lat programu badawczego pn. „Zakopane w Kazimierzu”.

Niezaprzeczalną wartością wystawy prezentującej prace powstałe podczas międzynarodowych plenerów im. Anny Górskiej jest przegląd różnorodnej twórczości młodych europejskich artystów, dla których główną inspirację stanowi właśnie przyroda. Jej potęgę i piękno podkreślają używając często naturalnych materiałów, przywołując tym samym szacunek do natury i propagując postawy ekologiczne.

Fascynacja przyrodą leży u podstaw zjawiska kolonii artystycznych, kształtuje charakter twórczości związanych z nimi artystów i stanowi obrazowy język, którym do nas przemawiają. Zachęcamy do wejścia w ten barwny i żywiołowy świat.

dr Seweryn Kuter

Artyści biorący udział w wystawie: Dusan Balaz (Słowacja), Emilija Boroja (Serbia), Joanna Chrobak (Polska), Lidia Domagała (Polska), Małgorzata Góra-Dereszowska (Polska), Pavol Hajduk (Słowacja), Martin Janos (Słowacja), Jiri Kubelka (Czechy), Iwa Kruczkowska-Król (Polska), Jaroslav Martis (Słowacja), Andrzej Mrowca (Polska), Marta Ostrowska (Polska), Małgorzata Rosińska (Polska), Lenka Sarova-Maliska (Czechy), Anna Schumacher (Polska), Andriej Soka (Słowacja), Grażyna Smalej (Polska), Andrea Wunderlich (Niemcy), Volker T. Wunderlich (Niemcy).

PROGRAM WYDARZEŃ:
- 15 grudnia 2018 / godz. 13:00 / Wernisaż wystawy / wstęp wolny
- 22 grudnia 2018 / godz. 12:00 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie / dr Seweryn Kuter / wstęp na podstawie biletu na wystawę

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Tytuł: Na wyciągnięcie ręki... Malarstwo, rzeźba, rysunek
Kurator artystyczny Międzynarodowego Pleneru Artystycznego im. Anny Górskiej: Anna Schumacher
Kurator wystawy ze strony MNKD: dr Seweryn Kuter
Termin wystawy: 15 grudnia 2018 – 24 lutego 2019
Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym / Rynek 19 / Galeria Wystaw Czasowych
Hashtag: #nawyciągnieciereki

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe