Poznać cukrzycę – hiperglikemia

  • 27.11.2018, 06:42
  • Redakcja PL
Poznać cukrzycę – hiperglikemia pixabay.com
Jeżeli cukrzyca leczona jest w sposób niedostateczny lub pojawia się inna choroba może dojść do hiperglikemii. Jest to stan występujący przejściowo lub przewlekle.

Hiperglikemia to wzrost stężenia glukozy we krwi powyżej górnej granicy normy. W cukrzycy prawidłowe stężenie wynosi 70-100 mg/dl na czczo i 100-140 mg/dl dwie godziny po posiłkach.

Do najczęstszych powodów hiperglikemii zaliczamy:

- błędy w insulinoterapii – zbyt mała dawka insuliny, pominięcie zastrzyku lub zażycia leku doustnego;

-nadmierna ilość węglowodanów w spożywanych posiłkach;

- za mała aktywność fizyczna;

- wystąpienie dodatkowej choroby: infekcji, gorączki, zatrucia pokarmowego;

- doznanie urazu;

- przebyta operacja;

- nieprawidłowości dotyczące obsługi systemu wstrzykiwania insuliny.

Objawy znacznej hiperglikemii (ponad 200 mg/dl) to: uczucie senności, duże pragnienie, wzmożone oddawanie moczu, nudności i apatia. Jeśli zauważymy je u siebie należy natychmiast zbadać stężenie glukozy we krwi i acetonu w moczu. Występujące objawy należy także skonsultować z lekarzem prowadzącym, a jeśli miało to miejsce, stosować się do jego zaleceń.

Hiperglikemia prowadząc do odwodnienia i utraty istotnych dla organizmu substancji (sodu, potasu, fosforu, magnezu) jest zjawiskiem szkodliwym. Z tej racji należy także uzupełnić niedobór wody i soli mineralnych.

Redakcja PL

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe