Nagrody za pielęgnowanie polskiej historii i tożsamości. Gala Strażnik Pamięci 2018

  • 08.11.2018, 12:21
  • CIS Kancelaria Sejmu
Nagrody za pielęgnowanie polskiej historii i tożsamości. Gala Strażnik Pamięci 2018 pixabay.com
Ocalają pamięć o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski, pielęgnują polską tożsamość i dobro kulturowe - laureaci nagrody Strażnik Pamięci. Te szczególne wyróżnienia zostały wręczone we wtorek podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie, pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Wydarzenie zorganizował już po raz 6. tygodnik „Do Rzeczy”.

Nagrody Strażnik Pamięci przyznano w trzech kategoriach: Twórca, Mecenas, Instytucja. W przededniu 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę specjalnymi statuetkami uhonorowani zostali ci, którzy w sposób szczególny upamiętniają i promują polską historię.

W kategorii „Twórca” nagrodzono historyka i publicystę prof. Jana Marka Chodakiewicza z Institute of World Politics w Waszyngtonie. Nagrodę w kategorii „Instytucja” otrzymał Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który upamiętnia Polaków zamordowanych w trakcie sowieckiej akcji wymierzonej w żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. Statuetka w kategorii „Mecenas” trafiła do PGE – Polskiej Grupy Energetycznej. Nagrodę specjalną od ministra środowiska Henryka Kowalczyka otrzymały Lasy Państwowe.

W gali VI edycji nagrody Strażnik Pamięci ze strony kierownictwa Sejmu uczestniczył wicemarszałek Ryszard Terlecki. W swoim wystąpieniu podziękował organizatorom za promowanie naszych dziejów. - Cieszę się, że tygodnik „Do Rzeczy” popularyzuje ideę dbania o polską historię - podkreślił.

Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki dziękował wszystkim i tłumaczył, że tylko tak można budować naszą współczesną tożsamość. - Patriotyzm jest owocem drzewa pamięci przede wszystkim. I to drzewo jest nam bardzo potrzebne - zaznaczył szef rządu.

W wydarzeniu udział wzięli również m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Odczytane zostały listy od prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

CIS Kancelaria Sejmu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe