„100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Wystawa w Sejmie

  • 07.11.2018, 09:20 (aktualizacja 07.11.2018, 09:47)
  • CIS Kancelaria Sejmu
„100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. Wystawa w Sejmie https://www.facebook.com/KancelariaSejmu/
7 listopada o godz. 13:00 w holu głównym Sejmu na I piętrze odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „100 identyfikacji na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.

Ekspozycja ma na celu przybliżenie sylwetek ofiar zidentyfikowanych przy zastosowaniu nowoczesnych technik genetycznych w ramach pionierskiego w skali Europy i Świata projektu Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, który powstał w 2012 r. na mocy porozumienia Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Projekt był autorskim pomysłem szczecińskiej Uczelni, który pozwolił na zmianę postrzegania badań identyfikacyjnych w przypadku ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Baza powstała, aby gromadzić materiał DNA od krewnych ofiar zbrodni systemów totalitarnych oraz z bezimiennych szczątków ofiar celem ich późniejszej identyfikacji. Pierwszym projektem realizowanym przez Zespół Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów była identyfikacja ofiar zbrodni komunistycznych pochowanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie oraz identyfikacja ofiar zbrodni niemieckich i komunistycznych pochowanych przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 ofiar między innymi żołnierzy i dowódców Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez komunistów. Wśród zidentyfikowanych są Danuta Siedzikówna „Inka”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” czy Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

CIS Kancelaria Sejmu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe