Agroturystyka na wysokim poziomie

  • 29.10.2018, 10:10
  • red.
Agroturystyka na wysokim poziomie
W ostatnich latach agroturystyka powiatu chełmskiego wśród poszukujących odpoczynku w naszym regionie cieszy się coraz większym uznaniem. Pojawiają się nowe oferty, a przyrodnicze walory okolicy i otwartość gospodarzy przyciągają coraz większą grupę zainteresowanych …

Wśród wielu ciekawych propozycji, z których możemy skorzystać nie tylko wiosną czy latem bogatą ofertę proponuje Gospodarstwo Agroturystyczne „Chutor Deniszczuki”.

Mieści się ono w Wólce Tarnowskiej w gminie Wierzbica. Miejsce do odpoczynku i regeneracji - wśród łąk i lasów Polesia Lubelskiego, w niedalekiej odległości od Poleskiego Parku Narodowego oraz Chełmskiego Parku Krajobrazowego - gości amatorów aktywnej turystyki, sportowców, wytrawnych przyrodników, ale także zwyczajnych mieszczuchów pochłoniętych ogromem codziennych obowiązków. Jego zalety doceniają uczestnicy wypoczynku, którzy przyjeżdżają tu z całego kraju, Europy, a nawet odległej Japonii.

W ramach agroturystyki, którą wraz z mężem i synami zajmuje się Zdzisława Bożena Deniszczuk, funkcjonuje także „Poleska Akademia Smaku”. Jej działalność to organizacja licznych warsztatów kulinarnych, których podstawą są lokalne produkty i zapomniane receptury. Akademia promuje zdrowy tryb życia i odżywiania. Podpowiada jak w wartościowy sposób wykorzystać w kuchni zioła i kwiaty, o których większość z nas nie posiada wiedzy, że mogą stać się one dodatkiem, a niejednokrotnie bazą w przygotowaniu wytrawnych potraw i posiłków. Goście Chutoru mają możliwość poznania wiejskiego stylu życia, radości płynącej z piękna przyrody i zasmakowania przepysznej kuchni (także myśliwskiej i bezglutenowej) bogatej we wspomniane lokalne produkty: warzywa z własnej uprawy i owoce z tutejszych urodzajnych sadów.

Chutor oferując liczne atrakcje dba również o pełen komfort wypoczywających. To świetne miejsce promujące lokalną okolicę i stwarzające możliwość efektywnego wypoczynku. Znajdziemy tu doskonałe warunki do rozwijania naszych sportowych pasji i ucieczki od hałasu świata. Ponadto gospodarze organizują plenery malarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie oraz warsztaty kulinarne. Nie brakuje wspólnego biesiadowania przy grillu, a w zimowej aurze spotkań przy ognisku i kuligów konnych. Goście mogą uczestniczyć w wycieczkach rowerowych po Poleskim Parku Narodowym, poznać tajniki wędkowania, spróbować swoich sił w nurkowaniu i wybrać się na grzybobranie lub odpocząć nad krystalicznie czystym dzikim Jeziorem Tarnowskim. Mają także możliwość jazdy konnej w zaprzyjaźnionej stadninie. Atrakcji i sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu w tym miejscu nie brakuje.

Warto podkreślić, że właścicielka gospodarstwa w lipcu bieżącego roku m.in. za swoją agroturystyczną działalność podczas X Forum Kobiet została uhonorowana tytułem Liderki Kobiecej Aktywności przyznanym przez Stowarzyszenie Bona Fides. Jest ona również pomysłodawcą i prezesem Stowarzyszenia „Ziemia Chełmska”, w ramach którego organizuje liczne spotkania, eventy i realizuje nowatorskie projekty. Dotyczą one przede wszystkim działalności prozdrowotnej. Są to wykłady i konferencje dla lokalnych społeczności oraz gości gospodarstwa prowadzone przez specjalistów, lekarzy oraz szeroko rozumiany personel medyczny. Do tej pory poruszały kwestie: otyłości, cukrzycy, chorób jamy ustnej i przyzębia, zdrowego trybu życia i zbilansowanego odżywiania. Obok projektów z dziedziny zdrowia i profilaktyki wielu chorób stowarzyszenie dba o świadomość ludzi dotyczącą bezpiecznego funkcjonowania w codziennym życiu. W tym kontekście może pochwalić się konferencjami i spotkaniami prowadzonymi z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej oraz przygotowaniem „Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego”. Wśród rozlicznych działań podejmuje także owocną współpracę z organizacjami całego powiatu chełmskiego. Koncentruje się również na krzewieniu narodowych wartości, lokalnych tradycji i zwyczajów. We wszystkich jego działaniach mogą uczestniczyć goście Chutoru, co zresztą bardzo chętnie czynią.

Warto skorzystać z zaproszenia, które niezależnie od pory roku ciągle przesyła nam nie do końca jeszcze odkryte Polesie.

 

 

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe