wtorek, 30 kwietnia 2024 04:28

Blaski i cienie gentryfikacji miast

Rozwój architektoniczny, kulturowy i społeczny miast jest nieodzownym elementem postępu. Technologia wkrada się obecnie w każdą dziedzinę życia, a wraz z nią otwierają się nowe możliwości dla szeroko rozumianych struktur urbanistycznych. Miasta chętnie korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest rewitalizacja przestrzeni miejskiej pod każdym możliwym względem: zarówno gdy chodzi o utrzymywanie dbałości o tereny zielone, jak i powstawanie nowego budownictwa, przyjmowanie intratnych inwestycji, polepszanie różnorodności handlu oraz usług, czy wreszcie - w konsekwencji - podnoszenie zamożności mieszkańców określonych dzielnic. Przyjrzyjmy się plusom i minusom gentryfikacji w miastach.
  • 12.11.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Blaski i cienie gentryfikacji miast

Gentryfikacja a rewitalizacja

Te dwa terminy mogą niekiedy występować zamiennie i choć skutki tych dwóch procesów są generalnie tożsame, to socjolodzy widzą drobne niuanse, z których można wysnuć wniosek, że rewitalizacja jest pojęciem szerszym, zawierającym w sobie gentryfikację. Rewitalizacja bowiem odnosi się do zaplanowanych, intencjonalnych działań, których celem jest ożywienie gospodarki oraz odnowa przestrzeni i funkcji miasta. Przykładowo, jeśli w centrum miasta powstanie park, ścieżki rowerowe, a nieopodal nowe osiedle z punktami usługowymi, w bliskiej odległości zaś plac zabaw, kawiarnie i restauracje, to możemy mówić o rewitalizacji. Skutkiem tego zaś będzie gentryfikacja, czyli skupienie na tej przestrzeni ludzi bardziej zamożnych, zainteresowanych kupnem lub wynajmem w okolicy drogiego mieszkania, chętnie odwiedzających liczne, nowopowstałe sklepy, restauracje itd. Gentryfikacja dotyczy bardziej skutków społecznych, jakie wynikają z rewitalizacji danej dzielnicy. 

Jakie są pozytywy?

Nie sposób nie zauważać pozytywnego wpływu rewitalizacji i gentryfikacji poszczególnych dzielnic. Przede wszystkim jest nim wyższa jakość życia. Jeżeli mamy do czynienia z zabytkową dzielnicą, możemy liczyć na odrestaurowywanie starych fasad kamienic, naprawę i odmalowywanie zniszczonych elementów infrastruktury. Pojawienie się nowych inwestycji to szansa na rozwój gospodarczy w danym regionie. Na brak pracy z pewnością nie mogą narzekać wówczas również przedsiębiorcy z branży budowlanej, np. firmy oferujące wywóz gruzu Warszawa - odnowienie starego budownictwa z ramienia miasta często bowiem pociąga za sobą oddolne inicjatywy samych mieszkańców, decydujących się na indywidualne remonty mieszkań i domów, już we własnym zakresie. Rzeczywiście, w dzielnicach, szczególnie w stolicy, w których następuje polepszenie jakości życia, zauważalne są kontenery na gruz Warszawa, których zawartość jest cichą przepowiednią zmian - na lepsze.

Czy istnieją negatywne skutki gentryfikacji?

Jak każde zjawisko, tak i to nie jest wyłącznie jednoznacznie pozytywne. Pamiętać jednak trzeba, że to, co z danego punktu widzenia jest minusem, z innego może mieć pozytywne konsekwencje, i odwrotnie. I tak, uatrakcyjnienie infrastruktury, bliskość parków, terenów zielonych, różnorodność handlu i usług przyciągać będą nową społeczność, gotową zamieszkać na danym terenie. To szybka droga do tego, aby właściciele mieszkań czy deweloperzy podwyższyli czynsze i ceny domów. Będzie to naturalną konsekwencją faktu, że dana dzielnica cieszy się coraz większym powodzeniem na rynku nieruchomości. Wyższe czynsze to niejednokrotnie problem dla osób, które już mieszkają na danym miejscu, przyzwyczajeni do niższych standardów oraz mniejszych kosztów życia, w rezultacie będą zmuszeni szukać tańszych alternatyw. 


 

Mówi się, że jedyną stałą jest ciągła zmiana, a to zdanie doskonale obrazuje proces gentryfikacji i jej konsekwencje. Właściwie nie ma dziś miasta, w którym nie następowały procesy rewitalizacji wraz z ich skutkami. Wywóz gruzu Warszawa, Lublin, Częstochowa czy Gdańsk mają przecież w swoim codziennym obrazku, a fakt ten można wziąć za dobrą monetę zmian - idzie nowe.

Materiał Partnera