wtorek, 30 kwietnia 2024 05:29

Architekt w świecie technologii

Zawód architekta jest połączeniem umiejętności, które można nazwać artystycznymi, z naukami humanistycznymi oraz ścisłymi. Z jednej strony wymaga talentu plastycznego, wyczucia w dobieraniu kolorów, form i faktur, poczucia dobrego smaku, przydają się też umiejętności interpersonalne, aby dobrze zrozumieć intencje klienta i zaprojektować dom marzeń czy wnętrze, jakiego klient pragnie. Z drugiej strony, żaden projekt nie obędzie się bez stabilnego gruntu teoretycznego: orientacji przestrzennej, doskonałych umiejętności matematycznych, a w dzisiejszym świecie również obeznania w nowinkach technologicznych, które przydają się w pracy i czynią ją efektywniejszą. Nawiązując do tego aspektu, przyjrzyjmy się bliżej, jak architekci radzą sobie w świecie technologii.
  • 22.06.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Architekt w świecie technologii

Laptop specjalnego przeznaczenia

Dobre biuro architektoniczne potrzebuje w swojej działalności wysokiej klasy narzędzi. Choć architekci poradzą sobie pracując na sprzęcie ze średniej półki, warto pamiętać, że na rynku są już laptopy, które wysoko podnoszą komfort pracy w takim zawodzie. Jego specyfiką jest magazynowanie setek dokumentów, wykonywanie zaawansowanych obliczeń, pomiarów i praca z dobrymi jakościowo grafikami. Ułatwiają to laptopy z pojemnym i ekspresowo działającym dyskiem SSD. Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z dwóch dysków: SSD do bieżących zadań oraz nieco wolniejszego HDD, na którym można trzymać rzadziej używane programy lub archiwizować dokumenty. Sprzymierzeńcami są też wydajne procesory, np. Intel i9 lub AMD Ryzen 7. Całości dopełni pojemna pamięć RAM - minimum 32GB oraz dobra karta graficzna.

Mowa o laptopach, ale oczywiście powyższe parametry są aktualne również dla stacjonarnych komputerów. Warto jednak pamiętać, że laptop jest praktyczny, pozwala na prezentację wizualizacji klientom w ich domach czy w terenie, umożliwia zajrzenie do ważnych dokumentów w podróży, nie zawsze bowiem miejscem pracy architekta jest biuro. Jeśli jest taka potrzeba, w biurze do laptopa zawsze można podpiąć duży monitor.

Pomysł w wyobraźni - efekt na ekranie. Wizualizacja komputerowa.

Technologia sprzyjająca architektom to nie tylko dobrej jakości sprzęt, ale też coraz to nowsze programy do projektowania oraz wizualizacji. Pamiętajmy, że projektowanie domów to tylko jedna gałąź pracy architekta, są też dekoratorzy wnętrz, architekci ogrodów czy planiści przestrzenni, czyli tzw. urbaniści. Projektanci wszystkich tych specjalizacji korzystają z programów do wizualizacji swoich pomysłów, które nie tylko pozwalają przenieść skrupulatne wyliczenia na ekran, ale dają przepiękny, fotorealistyczny, trójwymiarowy obraz w wysokiej jakości, który zachwyci klienta. Takimi programami są np. EliteCAD czy 3DMax. Jednymi z najpopularniejszych są również te wchodzące w skład pakietu Adobe, czyli Photoshop, InDesign lub Illustrator, a także programy CAD. Szkoły policealne dla dekoratorów wnętrz często korzystają na zajęciach z CAD Wnętrza. Wizualizacja komputerowa, niegdyś niespełniony, futurystyczny sen wszelkich projektantów, dziś dostępna na wyciągnięcie ręki zadowala oko i architekta, i klienta.

Zaawansowane bezpieczeństwo danych

Rozwój myśli technologicznej to narzędzia polepszające pracę, ale  także sposoby na ochronę efektów tej pracy przed ich utratą. A o to nietrudno. Stracić dane można na przeróżne sposoby, od przypadkowego usunięcia nierozważnym kliknięciem, przez wpisanie błędnego hasła, awarie sprzętu, aż po zalanie lub uszkodzenia mechaniczne. Warto więc co jakiś czas zrobić kopię: zgrać najważniejsze rzeczy na osobny, specjalnie do tego celu przygotowany dysk, karty pamięci, pendrivy, lub skopiować na płytę. W przypadku architektów, gdzie w grę wchodzą duże pliki graficzne, rekomendowane są osobne dyski. Gdy jednak nie przewidziano przykrej niespodzianki i utrata wyliczeń i projektów już zdążyła uprzykrzyć życie, na odsiecz przychodzi profesjonalne odzyskiwanie danych. Specjaliści są w stanie odzyskać ważne pliki, ale należy zgłosić się do nich tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Kiedy bowiem do utraty danych dojdzie np. w wyniku zawilgocenia sprzętu, liczy się każda godzina - im szybciej zaczniemy działać, tym więcej ważnych informacji mamy szansę przywrócić.

Architekci mają dziś sporo dogodnych narzędzi, które czynią ich pracę efektywniejszą i bardziej komfortową. Nie tylko dla nich samych, ale też dla klientów, którzy chwalą sobie szczegółowe projekty podziwiane jako wizualizacje jeszcze zanim szkic wyjdzie ze świata wirtualnego do rzeczywistego. Na rynku jest już sporo eksperckich programów, a ciągle powstają nowe, które uwzględniają najważniejsze oczekiwania i specyfikę pracy architektów. 

--- Artykuł sponsorowany ---