czwartek, 9 maja 2024 21:52

Nasiona selera – dla początkujących i doświadczonych ogrodników

  • 16.04.2024 11:08
  • Autor: Grupa tipmedia
Nasiona selera – dla początkujących i doświadczonych ogrodników

Nasiona selera to dobry wybór, jeżeli chcemy mieć w swoim ogrodzie zdrowie i smaczne warzywa. Seler jest nie tylko smaczny, ale również pełen wartości odżywczych. Zanim jednak kupimy nasiona selera, musimy zdać sobie sprawę, że jest on rośliną dość wymagającą. Co warto wiedzieć o uprawie selera? W jaki sposób przechowywać nasiona selera? - podpowiada plantet.pl

 

Seler – niezastąpiony w kuchni

 

Seler jest rośliną dwuletnią, która wchodzi w skład rodziny selerowatych. W Polskich ogrodach uprawia się wiele odmian tego warzywa. Seler jest ceniony nie tylko za smak i wyjątkowy aromat, ale również ze względu na wysoką odżywczość. W jego składzie znajdziemy komplet witamin z grupy B, witaminę C, witaminy E, A i K. Co więcej jest on szczególnie zasobny w związki mineralne: wapń, fosfor, magnez, potas, cynk i żelazo. Bulwy selera zawierają sporo błonnika, kwas ferulowy, kemferol, kwas kawowy, kwas p-kumarowy, apigeninę, luteolinę, kumaryny, garbniki, saponiny. Unikalny zapach selera jest wynikiem obecności w nim olejków eterycznych. W korzeniu selera znajduje się też psoralen, który jest związkiem o silnym działaniu antynowotworowym.

Warto rozważyć zakup nasion selera, gdyż wyhodowane z nich warzywa mogą obniżać poziom cukru we krwi, wspierać funkcjonowanie układu immunologicznego, łagodzić objawy zapalenia stawów. Seler obniża ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Zawartość witaminy K i wapnia sprawia, że regularne spożywanie selera wzmacnia nasze kości i zęby. Warzywo to wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i reguluje trawienie.

Nasiona selera – jak się z nimi obchodzić? 

 

Seler jest powszechnie uprawiany w Polsce, co nie oznacza, że jego uprawa jest łatwa. Warzywo to ma wysokie wymagania glebowe. Idealna do sadzenia nasion selera będzie gleba żyzna, próchnicza, niezbyt ciężka, o pH zbliżonym do obojętnego (nie ma jednak mowy o nadmiarze wapnia, gdyż seler go nie toleruje).

Nasiona selera warto sadzić na stanowiskach słonecznych, jednak powinny one poradzić sobie także w miejscach lekko zacienionych. Doświadczeni ogrodnicy zalecają uprawę selera po warzywach cebulowych i kapustnych, a także po pomidorach, fasoli i grochu.

Seler musi być nawożony nawozami wieloskładnikowymi. Jest to ważne, gdyż jest on szczególnie wrażliwy na niedobory boru (powodują one pękanie liści u nasady, a także powstawanie brunatnych plam na korzeniach spichrzowych). Problemem są również niedoboru molibdenu, które doprowadzają do żółtego lub jasno-zielonego zabarwienia liści.

Seler wymaga uprawy z rozsady. Nasiona selera sadzimy w pojemnikach w połowie lutego lub na początku marca. Sadzonki (powinny one posiadać 5 liści) można przesadzić bezpośrednio do gruntu w połowie maja.

Osoby, które zdecydowały się na posadzenie nasion selera muszą pamiętać, że warzywo to wymaga regularnego podlewania (potrzebuje on gleby stale wilgotnej, ale nie podmokłej). Selery można zbierać od końca lata aż do pierwszych przymrozków.

Zabiegami pielęgnacyjnymi ważnymi przy uprawie selera są odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

 

Nasiona selera – jak je wybrać i przechowywać

 

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości warzywach powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnych nasion. Zdecydowanie najbezpieczniej jest kupować nasiona selera pochodzące od sprawdzonych, renomowanych producentów. Nawet jeśli są one nieco droższe, możemy mieć pewność, że zostały pozyskane z upraw, gdzie nie stosowano niebezpiecznych środków ochrony roślin. Pamiętajmy, że nawet minimalne ilości środków ochrony roślin mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego organizmu.

Nie należy kupować bardzo dużych ilości nasion selera, gdyż nie nadają się one do długiego przechowywania. Trzeba mieć świadomość, że nasiona po pewnym czasie tracą (przynajmniej w części) zdolność do kiełkowania. W sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni do ich przechowywania, znajdźmy dla nich suche i chłodne pomieszczenie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat seler naciowego - przeczytaj : Seler naciowy – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Artykuł sponsorowany