Ranking Perspektyw 2016

  • 08.06.2016, 15:57
  • Admin Admin
Ranking Perspektyw 2016 pixabay.com
Uniwersytet Medyczny najlepszą uczelnią w naszym województwie, a Politechnika Lubelska – najbardziej innowacyjną w całym kraju. Już po raz siedemnasty Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała swój ranking najlepszych szkół wyższych w Polsce.

Na ścisłym podium w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016 znalazły się uniwersytety: Warszawski, Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród uczelni lubelskich po raz kolejny najlepszy okazał się Uniwersytet Medyczny, który w rankingu zajął 24 miejsce. Uzyskał też wysoką, 9. pozycję w kategorii „umiędzynarodowienie”. Tuż za nim, na 26. pozycji, uplasował się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W pierwszej pięćdziesiątce uczelni w kraju znalazły się jeszcze: Katolicki Uniwersytet Lubelski (31. miejsce), Politechnika Lubelska (33) i Uniwersytet Przyrodniczy (47).

 

Ranking Perspektyw opracowywany jest w oparciu o grupy kryteriów, takie jak efektywność naukowa, preferencje pracodawców, umiędzynarodowienie czy innowacyjność uczelni. W tej ostatniej kategorii najlepsza w kraju okazała się Politechnika Lubelska. Uczelnia jest „liderem w opracowaniu i realizacji nowych technologii oraz narzędzi w obszarze badawczo-rozwojowym. Pod względem liczby zgłoszonych wynalazków (85 w 2015 r.) oraz uzyskanych patentów (88 w 2015 r.) i praw ochronnych uczelnia plasuje się w ścisłej czołówce, a biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń i patentów na 1 pracownika – zajmuje 1. pozycję” – chwalą się triumfatorzy rankingu innowacyjności. PL awansowała także w grupie uczelni technicznych z 11. miejsca w ubiegłym roku na 8. w 2016.

 

Warto wspomnieć też o sukcesie Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z naszego województwa. W tej kategorii szkoła im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej okazała się najlepszą w kraju, ósme miejsce zajęła zamojska PWSZ im. Sz. Szymonowica. Najlepsza w naszym województwie niepubliczna uczelnia magisterska – Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie – uplasowała się na 37 pozycji, a więc pośrodku ogólnopolskiej stawki.

 

Dla tysięcy młodych Polaków, którzy co roku podejmują ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości, ranking Perspektyw jest drogowskazem – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy pomagać im w dokonaniu najlepszych wyborów, chcemy także budować kulturę jakości we wszystkich polskich szkołach wyższych.

 

Ranking szkół wyższych przygotowywany jest pod egidą Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Nad prawidłowością i rzetelnością procedur jego sporządzania czuwa Kapituła składająca się z reprezentantów znaczących środowisk akademickich i zatrudniających absolwentów uczelni. Kapituła pracuje pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk i byłego ministra nauki i informatyzacji.

 

red.

fot.: pixabay.com

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe